Острів Свободи Куба — легендарна країна, про яку, при всьому її колориті, ми знаємо не так вже й багато. А між тим цей острів багатий своєю історією, культурою і неймовірним життєвим досвідом. Час на Кубі зупинився приблизно три десятки років тому. І у вас все ще є можливість побачити світ минулого.
Яка вона, Куба на карті
На півночі Карибського моря розташована дуже цікава, оригінальна країна — Республіка Куба. Вона охоплює не тільки центральний острів, але також і кілька дрібних. Ділиться на 16 провінцій, також до складу входить муніципія островів Хувентуд. Якою б великою не здавалася площа Куби, її населення складає близько 11 300 000 чоловік.
Держава входить в Організацію Об’єднаних Націй та Всесвітню торгову організацію. Керує політикою Комуністична партія. Прапор Куби пофарбований у біло-синьо-червоні кольори. Три сині смуги символізують іспанські частини Куби, дві білих — незалежність, червоний трикутник — рівність, а зірка — свободу.
Куба займає загальну площу в 110 860 квадратних кілометрів, а довжина становить 1250 кілометрів. Держава межує з США, Мексикою, Ямайкою та островом Гаїті. Клімат тут тропічний, температура коливається від 22 до 30 градусів за Цельсієм.
Звідки походить назва Острова свободи до кінця не відомо. Передбачається, що слово «Куба» пішло від індіанців Таїно, які острів називали «прекрасним місцем». А деякі історики кажуть, що острів Кубою Колумб назвав в честь однойменного селища в Португалії.
Історія Куби
Куба пройшла складний шлях у період свого становлення. Ці землі бачили чимало революційних дій. Перше громадянське повстання мало місце ще в 1823 році, коли місцеві мешканці вирішили боротися за незалежну Іспанію. З 1868 по 1878 року тут велися бої в ході Десятирічної війни за незалежність кубинського народу. Далі слідував цілий ряд революційних лідерів, які вносять на Кубу свої порядки і принципи правління.
Всім добре відомий Фідель Кастро прийшов сюди в 1953 році. Саме з його діяльності почалася Кубинська революція, яка виступала проти правлячого диктатора Батісти. Коли той втік з острова, «ліві» революціонери зайняли головний пост. Але оптимістична тенденція не тривала довго, оскільки незабаром на Кубі почалися репресії. Кастро боявся небезпечного впливу США, і активно почав співпрацювати з Радянським Союзом.
Саме ця, найбільша на той час держава, підтримувала Кубу матеріально і фінансово. Але, коли в Союзі почалася Перебудова, взаємовідносини змінилися. Та й сама Куба втратила колишню міць. Грошей було мало, робочих місць не вистачало. Стабільності вдалося домогтися лише до 1994 року.
Церква на Кубі діє за своїми правилами, адже тут кожен має право на власну релігію. В основному сповідують католицизм. Але часом зустрічаються приклади протестантства і африканського культу, які побудовані на принесенні жертв і поклоніннях різним язичницьким богам.
Розмовляють тут переважно іспанською, але можна почути і англійську, і італійську. В окремих регіонах говорять голландською, німецькою та на різних місцевих діалектах.
Куба і її міста
Столиця Куби, місто Гавана, є туристичним центром і одним з найбільших в країні. Його загальна площа складає майже 727 квадратних кілометрів, на яких розташовано 15 муніципалітетів. Статус столиці Гавана отримала в 1902 році, і на даний момент тут знаходиться культурний, економічний і політичний центр країни.
У місті побудовано дуже багато музеїв, зокрема Колоніальний, Національний, будинок-музей Хосе Марті та Музей Революції. Також тут можна побачити безліч старовинних відреставрованих будинків XVI-XVIII століть. Також відкрито будинок-музей великого письменника Ернесто Хемінгуея, який був до нестями закоханий в Кубу.
Другий за площею і значенням місто Куби — Сантьяго-де-Куба. Побудоване і заселене було на початку XVI століття, а до 1556 року виконував роль столиці держави. Тут, як і в столиці, відкрили безліч музеїв: етнографічний, муніципальний, природної історії та інші.
Туристи приїжджають на південь Куби, щоб випробувати себе в рекреаційному дайвінг і побачити фортецю Сан-Педро-де-ла-Рока-дель-Морро. До речі, саме в цьому місті розташована могила диктатора Фіделя Кастро.
В центрі Куби в 1514 році було побудоване місто Камагуей. Місцеві жителі кілька десятиліть страждали від нападів піратів, але з часом місцевість змінилася. Оточене мальовничою природою, місто славиться численними пам’ятками — музеєм Ігнасіо Аргамонте, площами Трабахадорес і Соледад, ну і, звичайно ж, парком Касіно Кампестре.
Як організувати незабутній відпочинок на Кубі
Незважаючи на те, що Куба — не найбагатша країна, туристу тут точно буде що подивитися.
У столиці підноситься дзвоновий кафедральний собор Святого Христофа, будинок внесено до списку Всесвітньої спадщини людства ЮНЕСКО. Будували його з 1767 до кінця XIX століття, вінцем архітектурного творіння стали фрески Джузеппе Перовани. Дзвони виготовлені з бронзи з домішкою срібла і золота.
Обов’язково прогуляйте по бульвару Прадо в столиці, цей променад розділяє на два регіони Гавану. Тут проходять галасливі і колоритні кубинські весілля, оскільки на бульварі знаходиться Палац одружень. Для туристів побудували великий готель «Севілья», а неподалік височіє старий Капітолій. Гуляючи ввечері по бульвару, ви неодмінно побачите Великий театр і Центральний парк. Пройдіться ще трохи — і ви на набережній Малекон.
Мальовничий і один з найбільших парків, Сьєрра-дель-Росаріо, можна побачити, якщо дістатися до хребта Росаріо. Великий парк являє собою заповідну зону протяжністю 250 кілометрів. На цій землі росте тропічний ліс з більш ніж 800 видами рослин. На даний момент парк являє особливу природну цінність для ЮНЕСКО
Ну і, звичайно ж, не можна приїхати на Кубу і не заглянути в будинок Хемінгуея. Саме тут жив письменник майже до кінця свого життя. Він надихався неповторним морським пейзажем і свіжим солонуватим повітрям. Приїхав на Кубу Хемінгуей в 1940 році, але будинок, в якому він оселився, був побудований ще в кінці XIX століття. Шикарні види, ром і національний колорит надихнули автора написати легендарний роман «Старий і море».
У 1961 році письменник пішов з життя, а вже через рік, в данину його творчості, кубинські власті зробили в його будинку музей. Все тут збережено у тому вигляді, яким звик бачити Ернест. Навіть у спальні, на робочому столі, встановили точну копію друкарської машинки, на якій створювалися геніальні твори.
Куба — це щось неповторне
Такої іншої країни однозначно не знайти ніде в світі. І примх на Острові свободи предостатньо. Звиклі до заборон, репресій і обмеження, кубинці мають деякі інші дозволеності. Дивно, але тут до цих пір законна діяльність масонських лож. Донині діє організація масонів, в числі яких трохи менше 300 000 місцевих жителів.
А ось заборон куди більше. Наприклад, одним з самих дивних правил є заборона на ловлю і поїдання лобстерів місцевими. Цей продукт вважається виключно туристичним і вирощується, виловлюється державними монополістами. Місцеві мешканці не мають права на цей продукт. Мова йде не тільки про лобстерів, але і про лангустів. Правду сказати, це правило, звичайно ж, порушується. Але все ще залишається в рамках закону і передбачає тюремне ув’язнення на кілька років.
Фотографії на Кубі — це окремий вид мистецтва. Але, перш ніж робити заповітний знімок, переконайтеся, що це законно. Строго заборонено фотографувати адміністративні й військові будівлі, автомобілі та будь-які інші місця. Службовців КДБ у всіх містах досить багато, але робити з ними фото або відео краще не ризикуйте. Якщо ж ви фотографуєте місцевих або робите з ними селфі, то, перш за все, запитайте дозволу. Відмову ви почуєте навряд чи, але якщо таке станеться — краще відразу ж стерти фотографію.
А ще найпопулярнішою розвагою Гавани є шоу «Тропікана». Воно представлено традиційним кабаре з яскравими кубинськими костюмами. Вартість квитка – 95 кубинських песо, в цю суму входять пропуск на захід, келих шампанського, банка «Кока-коли» і пляшка рому. Кабаре розповідає про багату історію Куби з часів індіанців і до диктаторів Кастро.
Куба і туризм
Що робить турист, коли втомлюється від пам’яток чи, коли до літака залишається трохи менше двох годин? Звичайно ж, йде по магазинах!
Карибське узбережжя багате своїми океанськими пам’ятками і красотами. У місцевих сувенірних крамницях можна придбати браслети і статуетки з черепашачого панцира. Для музикантів цікаво буде привезти бонго, для модників — сорочку гуаяберу. Ну і куди ж без традиційних портретів Че Гевари, які дивляться на туристів з футболок, чашок, брелоків та інших речей.
Купувати продукти вам навряд чи доведеться, але і зробити це не особливо вдасться. На Кубі всі видається за талонами, а для туристів працюють супермаркети. Правду сказати, великих торгових центрів на Кубі всього два, і то в столиці.
Що спробувати на Кубі?
Звичайно ж, випити келих рома і, якщо дозволять смаки, підкурити ароматну сигару і відчути себе Аль Капоне. Купити Ром в будь-якому місті Куби легше, ніж знайти магазин без черги. Ціни на ром мінімальні, але і якість відповідає ціні. Якщо ж хочете спробувати гарну сигару, то загляньте в Музей Сигар. Так ви дізнаєтеся більше про це культовий предмет і купите якісний продукт за порівняно невелику ціну.
Що стосується ресторанів, то з цим справи йдуть не занадто добре. Великих п’ятизіркових ресторанів з арками і офіціантами в метеликах на Кубі немає. А рестораном тут називають навіть невеликі кафе на три столики з солом’яним дахом. Але готують у всіх закладах досить смачно. Широко поширена морська кухня. Ті ж лобстери і лангусти, які коштують тут порівняно не дорого.
Все про Кубу для туристів
Для відвідування Куби вам потрібна туристична віза. Посольство Острова Свободи досить тепло приймає українських туристів, тому документи оформляться швидко. По такій візі можна перебувати в країні до 30 днів, а якщо атмосфера острова затягне ще на деякий час, то в українському посольстві документи з легкістю продовжать.
Тури на Кубу обійдуться вам приблизно в 500-700 доларів. Вартість авіаквитків на Кубу коливається від 25 до 50 тисяч гривень. Готель обійдеться в туристичному місті приблизно в 1500 – 2600 гривень на добу. У менших містах готелі коштують приблизно
1000 – 1500 гривень на добу. Можна подарувати собі по-справжньому райську насолоду і зняти будиночок, віллу або котедж на узбережжі. Ця розкіш обійдеться в 800 – 2200 гривень на добу.
Щодо валюти варто дізнатися один факт. На Кубі існує два види песо. Перший позначається як CUP, ця валюта менш барвиста і призначається для місцевих жителів. Для туристів призначен песо, який позначається як CUC. Це так званий конвертований песо, який співвідноситься до звичайного як 1:25 відповідно. Що цікаво, в будь-якому місті Куби приймають і ту валюту, і іншу. А примха все ще існує.
Відео — 13 цікавих фактів про Кубу
На рахунок грошей важливо також знати, що терміналів у тутешніх магазинах немає. Так що слід завжди мати при собі готівку. В банкоматах знімати краще відразу велику суму, тому що комісії там буквально грабіжницькі. Частину суми слід тримати ближче до себе, а частину залишати в сейфі готелю або вілли. Та й взагалі, всі цінні речі слід тримати при собі. На Кубі досить високий рівень крадіжок.
Роблячи фотографії, не забудьте, що розмістити знімки в Instagram буде не дуже вже й просто. Інтернету на Кубі в широких масштабах немає. Скористатися ним можна тільки за допомогою картки в певних місцях. Або в центральних районах міста біля головпоштамту. Або в готелі.
Пляжний відпочинок на Кубі — це окремий світ, який не порівняти ні з чим. Темпераментні, емоційні кубинці з радістю поділяться з вами досвідом по старій пам’яті. Українці – звичні гості на Кубі. Колись щорічно організовувався тур на Кубу для дітей Чорнобиля. Зараз все налагоджується, а Куба все так само чекає наших земляків. Справа за малим — уточнити, де знаходиться Куба, замовити візу, забронювати готель і летіти на зустріч до сонячної відпустки.