Підготовка до поїздки потребує багато клопоту та значних фінансових витрат. Квитки, готель, транспорт, віза, страховка і багато іншого, що сильно б’є по гаманцю. Та й витрати в місці призначення часто досить великі. З іншого боку, що не зробиш для захоплюючого і довгоочікуваного відпочинку. Ось тільки бувають несподівані ситуації, коли ваш бюджет страждає від крадіжки. У вас забрали готівку або вкрали гроші з картки? Як повернути і до кого звертатися?
Якщо вкрали гаманець з грошима
Крадіжка грошей — страшна неприємність, але, на жаль, досить побутова і потенційно можлива. Потайки вкрасти гаманець або навіть пограбувати можуть в будь-якому місці за кордоном. Якою б привабливою і цивілізованої не здавалася нам Європа, там живуть теж ласі до легкої наживи люди. Тому слід бути максимально обережним і уважним, тримати сумку і цінні речі ближче.
Але, якщо все-таки з вами трапилася така неприємність, то не поспішайте панікувати. Заради справедливості варто сказати, що повернути гроші навряд чи вдасться. В туристичних містах, де величезний потік приїжджих система збуту крадених гаманців добре налагоджена. Як би сумно не звучало, але це реальність.
Якщо у вас витягли з задньої кишені чи сумочки гаманець, то в першу чергу зверніться до найближчого представника правопорядку. Навіть якщо це буде охоронець в невеликій кондитерській, його допомога виявиться дуже до речі. Або ж викличте поліцію, щоб повідомити про крадіжку.
Якщо зловмисник вирвав з ваших рук сумку і нахабно дременув у провулок, а наздогнати і зупинити його не вдалося, також зв’яжіться з правоохоронними органами. Опишіть якомога краще злодія і складіть протокол. До речі, досвідчені мандрівники радять трохи пізніше прогулятися у найближчих до місця злочину під’їздів і скверів з кущами. Часто злодюжки просто забирають готівку й цінні речі (телефони, годинники, коштовності, фотоапарати), а саму сумку викидають. Так є хоч невеликий шанс повернути документи та інші супутні речі. А ще це може дозволити зняти відбитки пальців.
Втрата грошей стає дуже великою проблемою для туриста і позбавляє його можливості продовжувати відпочинок. В такому випадку зверніться до близьких людуй, які зможуть перевести гроші. Звичайно, приятелі за кордоном — це оптимальний варіант, адже вони підтримають вас в стресовій ситуації, а валюту не доведеться з комісією міняти в банку. Якщо таких немає, то всесвітня служба Western Union допоможе відправити і зняти необхідну суму.
Якщо ж крадіжка грошей відбулася в готелі, то про це обов’язково слід повідомити адміністрації. Розповісти, де і коли ви в останній раз залишали вкрадені гроші, а також яка там була сума. У великих готелях часто встановлені камери відеоспостереження і працює охорона, яка допоможе вирішити проблему. Адміністрація невеликих готелів і хостелів неодмінно викличе поліцію, разом з якою вам також бажано скласти протокол.
Якщо вкрали банківську картку або гроші з неї
Ви схильні до ризику залишитися без грошей на рахунку, відвідуючи магазини, ресторани, розважальні центри. У будь-якому подібному місці грабіжник може через електронний носій зчитати параметри вашої карти. А куди банальніше — просто висмикнути її з рук, коли ви оплачуєте покупку або знімаєте суму в банкоматі.
В першу чергу, коли ви виявили, що карти немає на місці або у вас украли гроші з картки, телефонуйте в банк. Перед подорожжю туристи, як правило, відвідують відділення, щоб попередити про від’їзд. І їм надають контактний номер в разі екстреної необхідності. Або можна скористатися онлайн-додатком, де оператор відразу ж заблокує вашу карту. Зробити це потрібно максимально швидко, оскільки гроші з вкраденої картки знімаються, як правило, у найближчі 5-10 хвилин. Як варіант — перед поїздкою залиште номер картки та пін-код другу або родичу. Якщо ви не зможете зв’язатися з банком з різних причин, близька людина зробить це за вас.
Після дзвінка в банк неодмінно повідомте правоохоронців про те, що трапилося. Вам належить озвучити стандартний набір інформації про місце крадіжки, про суму на рахунку, скласти протокол і чекати результату ситуації.
Деякі банки співпрацюють із закордонними відділеннями і надають можливість своїм клієнтам отримати нову картку, але ця послуга — рідкість, тому бажано уточнити про неї перед від’їздом. Часом надається така послуга, що за допомогою інтернет-сервісів можна продовжувати проводити платежі. Блокуються дії безпосередньо з картою, її номер обнуляється, а всі фінанси доступні вам через інтернет-кабінет. Так що, якщо у вас вкрали банківську картку, це не означає, що ви ніде не зможете розрахуватися.
Крадіжка гаманця з усім вмістом
Найчастіше готівка лежить в гаманці разом з кредитними та зарплатними картками. Це дуже зручно і, в принципі, цілком логічно. Ось тільки зручно не тільки для вас, але і для грабіжника. Як і в попередніх випадках, якщо у вас вкрали гаманець із грошима та картками, телефонуйте в банк і поліцію. Як у ситуації з викраденою сумкою, можливо, що гаманець викинуть десь неподалік. І може статися так, що картки залишаться на місці. Якщо ваші речі вкраде підліток або необізнаний злодій, він навряд чи захоче возитися з переведенням і обходом банківських систем.
Завжди тримайте під рукою кілька варіантів, де взяти гроші і до кого звернутися.
Як убезпечити себе від крадіжки
Ніхто не може дати стовідсоткової гарантії, що ви застраховані від крадіжки або грабежу. Але це не означає, що не потрібно вживати всі можливі дії для запобігання подібного.
В першу чергу тримайте всі свої особисті речі при собі. Під час прогулянок по незнайомих місцях, особливо багатолюдним і прохідним, не залишайте цінні речі та гаманці на увазі. Також слід бути обережніше з клатчами на довгих ремінцях і з кишенями рюкзака.
Обов’язково ознайомтеся з відгуками про місця, куди ви хочете заглянути. Якщо там часто орудують кишенькові злодії, туристи на форумах неодмінно поділяться інформацією.
Надайте своєму банку і родичам максимум інформації на подібний випадок. Номер рахунку, куди належить перевести гроші при потребі, дані про картку та способи блокування. Уточніть, як потім вам належить діяти, і ви зможете відновити картку або скористатися онлайн-оплатою.
Відео — Лайфхаки: Як уберегтися в подорожі від кишенькових злодіїв
Під час оформлення страховки поговоріть з агентом і дізнайтеся, чи покриває страховка умови крадіжки. Є ряд пакетів, які надають туристу певну суму компенсації після крадіжки чи грабежу.
Не складайте всі свої гроші в одне місце. Запасну картку і невелику резервну стопку грошей тримайте в іншому місці, не в гаманці, і не в кишені. Карта стане в нагоді при блокуванні основниї, а готівка допоможе в екстреній ситуації.
Не соромтеся користуватися сейфом в готелі. Якщо його немає у номері, то він неодмінно знайдеться на рецепції або в кабінеті адміністратора. Це суттєво спростить захист власних заощаджень.
Заводьте нові знайомства, спілкуйтеся з місцевими і запасайтеся корисними приятелями. Крім захоплюючого живого спілкування вони нададуть вам допомогу в складній ситуації, підкажуть, що робити, якщо вкрали гроші, і куди звертатися.
Тримайте вухо гостро, спостерігайте за оточуючими вас людьми. Не впадайте в параною, але і прислухайтеся до інтуїції. Слід розуміти, що людина, яка йде за вами довгий час по п’ятах або з цікавістю зазірає через плече біля банкомату, навряд чи бажає вам добра.
Пам’ятайте — якщо вас пограбували, то не бійтеся переживати, плакати і голосно кричати на площі про вкрадені речі. Залучення уваги і прохання про допомогу можуть мати позитивні плоди, а випустити пар просто необхідно. Будьте уважні, але і не страждайте в разі невдачі. Зрештою, нехай краще життя бере грошима, ніж здоров’ям.