Про пиво ходить безліч міфів і легенд, але ми впевнені в одному — не існує людей, які не люблять пиво. Якщо вам не до вподоби цей хмільний напій, значить ви просто не знайшли ще свій сорт. А де краще всього відшукати потрібної рецептури напій? Звичайно ж, у серці світової пивної індустрії, на глобальному фестивалі Oktoberfest.
З чого починався пивний фестиваль в Німеччині
12 жовтня далекого 1810 року в стародавній Баварії відбулося пишне весілля майбутнього короля Людвіга I і принцеси Терези Саксонської. Святкуючи на широку ногу цю подію, жителі країни провели грандіозний пивний фестиваль з ярмарками і розвагами. Гостей було близько 40 тисяч осіб, а крім дегустації пива, відбулися ще скачки.
Такий формат відпочинку припав до душі як селянам, так і знаті. З тих пір Октоберфест проводиться майже без перерв. Хоча, правду сказати, в історії свята траплялися тривалі паузи. Наприклад, коли в Європі розігралася Наполеонівська війна, фестиваль довелося закрити. Але як тільки все прийшло в норму — ярмарок відновили. Свято також припинялося не тільки в силу історичних, але і соціальних подій. У другій половині XIX століття в Баварії було кілька спалахів холери, під час яких було далеко не до масових веселощів.
У 1872 році свято перенесли на кінець вересня, коли погода в Баварії радувала місцевих жителів сонечком і справжнім «бабиним літом».
Потім були перерви із-за Першої світової війни, проблем з фінансами в країні та інших умов. І лише в другій половині минулого століття Октоберфест в Німеччині став перетворюватися в сучасне світське міжнародне дійство. Сюди почали їхати зарубіжні гості, які дізнались про кухню, пивоварні, розваги і легендарну культуру Баварії.
На даний момент, проводячи щорічно Октоберфест, Мюнхен надзвичайно пишається цією подією.
Як і де проходить Октоберфест
Проводиться Октоберфест у Мюнхені традиційно у другій половині вересня або на початку жовтня. Середній оборот відвідувачів Oktofest становить приблизно 5-6 мільйонів людей.
Свято триває 16 днів, а іноді 17 днів. Все дійство проходить на лугу Терези в центрі міста. Пивний фестиваль формується виключно з місцевих броварних компаній. Кожна броварня спеціально до свята заготовлює значну партію хмільного напою, вміст алкоголю в якому коливається від 5,8 до 6,3%. Всього на лузі представлено 14 основних великих наметів, загальна місткість яких складає близько 100 000 місць. Крім цього, відкриті 18 наметів меншого розміру, в кожну з яких міститься від 100 до 500 осіб.
Крім пива, у пунктах роздрібної торгівлі продають: сидр, вино, шампанське, лікер, шнапс, горілку і багато інших алкогольних напоїв місцевого виробництва. Додатково працюють закусочні і повноцінні кухні, в яких продають різноманітні салати, кренделі, смажене м’ясо (курка, баранина, яловичина, свинина), рибу і багато іншого.
Частиною інфраструктури свята є розважальна зона з різними атракціонами. Тут є майданчики, як для дорослих відпочиваючих, так і для сімей з маленькими дітьми. Працюють американські гірки, каруселі, колесо огляду, башта вільного падіння, є цирковий намет і багато іншого.
Як святкують Октоберфест в Німеччині
Щоб побачити Октоберфест у всій його красі, можна приїхати в Мюнхен раніше і в день початку фестивалю затриматися в центрі міста. Якщо вам пощастить, то ви побачите цілу делегацію пивоварів, які прямують з усіх куточків Баварії на луг Терези. Це не просто колона машин з баулами і ящиками, а дійсно вражаюче видовище. На чолі цієї колони їде бургомістр на чудово вбраній упряжці.
Діставшись до луки і зайнявши місця в наметах, пивовари готують містечко до приходу гостей. І вже опівдні в наметі Schottenhamel-Festzelt бургомістр проводить традиційний ритуал. З допомогою великого дерев’яного молотка він вбиває кран в першу дерев’яну бочку фестивального пива. З цього моменту свято стартує в повній мірі. До речі, з «бочковою» традицією в історії траплялися курйози. Перший бургомістр, який ввів традицію в програму, м’яко кажучи, сплохував. Томас Віммер зміг вбити кран в затичку тільки з 19 удару. Його антирекорд по сей день не зміг побити ні один послідовник. А ось кращий результат вже був продемонстрований у 2006 році — Крістіан Уде вбив кран з першого удару! Перший келих пива дістається прем’єр-міністру Баварії, а коли той осушує його, в повітрі лунає дванадцять пострілів. Це гармати сповіщають про те, що можна починати купувати і продавати пиво. Далі воно ллється рікою.
У першу неділю також проходить традиційна костюмована хода. У ньому зазвичай бере участь близько 7 000 осіб, одягнених у традиційні німецькі костюми. Маршрут ходи пролягатиме від Баварського Парламенту до лугу Терези, до самого фестивалю. На чолі колони йде прем’єр-міністр Баварії з дружиною, бургомістр, мюнхенська дитина і інші глави регіону. Також у колоні йдуть музиканти великого оркестру і різні спільноти мисливців, стрільців, лучників та інших. Крім баварських умільців, у параді беруть участь гості з Австрії, Італії, Данії, Швейцарії та багатьох інших країн.
Розклад Октоберфест 2017 року:
- 16 вересня — початок свята, в 10:30 планується в’їзд пивоварів на ярмарок, опівдні — традиційне відкриття фестивалю.
- 17 вересня — костюмований парад.
- 21 вересня — релігійна меса.
- 3 жовтня — завершиться фестиваль великим північним салютом.
Намети будуть відкриті в будні з 10 до 22:30, у вихідні — з 09 до 22:30. Розважальні і гастрономічні зони будуть працювати з 10 до півночі.
Наскільки традиційним є фестиваль пива?
Найдивовижніше, що слід знати про фестиваль Октоберфест, так це його місце в Книзі рекордів Гінесса. На її сторінках свято значиться як найграндіозніший і великий у світі. А костюмована хода — одне з найбільш протяжних (7 кілометрів) і масові (7 – 9,5 тисяч осіб) у світовій практиці.
Костюми так приваблюють і зацікавлюють приїжджих туристів, що ті з легкістю викладають за оренду нарядів нечувані суми. Взяти напрокат найпростіший костюм баварського селянина означає залишити в крамниці близько 2000 євро. Ті, хто ще сильніше переймається атмосферою, купують костюми удома і везуть їх цілеспрямовано в Німеччину.
Спектр нарядів коливається від однієї епохи до іншої, але безумовно, стосується Німеччини в цілому і Баварії зокрема. Тут можна побачити і лицарів, і герцогів, і представників церкви, а іноді навіть інквізиції. Вчені, військові різних епох, ремісники і навіть іноді персонажі місцевого фольклору.
Гуляючи від шатра до шатра ви неодмінно знайдете для себе щось підходяще. Система наметів влаштована таким чином, що в кожному місці відпочиває своя компанія. Так з часом на Октоберфесті з’явилися молодіжний, сімейний, винний, рибний та інші намети. Кожному тут буде комфортно, а також знижується ризик, що розпалена компанія потурбує молоду сімейну пару.
Що не варто робити на пивному фестивалі
Як же побувати в Німеччині і не привезти з собою сувенір? В останні роки на Октоберфесті почастішала практика крадіжки скляних келихів. Більше того, цей процес перетворився в щось на зразок клептоманії, коли крадіжка келиха стає азартною справою п’яної честі. От тільки ми не рекомендуємо цього робити. Набагато простіше купити келих, що вам сподобався і, можливо навіть, оригінальний кухоль в сувенірній крамниці фестивалю, ніж отримати цілком реальне кримінальне покарання.
А ще не рекомендуємо приставати до офіціанток. Фото не брешуть, на святі відвідувачів дійсно обслуговують колоритні красиві дівчата в традиційних нарядах. Ну, можливо, з деякими сучасними інтерпретаціями. Але, незважаючи на свою ажурність спідниці і біляві кучері, кожна з офіціанток цілком здатна постояти за себе. Більш того, швидше за все в результаті конфлікту адміністрація стане на бік юної особи. А вам буде винесено покарання.
Їдемо на пивний фестиваль Октоберфест
У цій справі важливо встигнути все забронювати. Адже не дарма Октоберфест є найбільшим і, відповідно, самим популярним фестивалем світу. Подбайте про документи, з якими для відвідування свята проблем бути не повинно. Українці можуть перебувати в туристичних поїздках в Німеччині до 90 днів без оформлення візи. Достатньо мати біометричний закордонний паспорт і пакет стандартних документів.
Дістатися з Києва в Мюнхен не буде важко, вартість авіаквитків коливається від 6 000 до 9 000 гривень. Прямий рейс займе максимум 2,5 години. Поїздка на автобусі з Києва триває трохи менше 2 діб, вартість 1500-2000 гривень. До лугу Терези від аеропорту їде електричка S8 або поїзд метро по лінії U4. Від автовокзалу до майданчика фестивалю можна дійти пішки.
На період Октоберфесту вартість готелів, хостелів суттєво піднімається. Та й місця розбирають дуже швидко. В середньому ціна за добу становить 2 400 гривень, але все змінюється буквально за кілька годин. Для тих, хто не встиг зняти відповідний номер, а побути на фестивалі хоче більше одного дня, є майданчик для кемпінгу. Оренда палатки зі спальними мішками і доступом до загальних зручностей на весь час фестивалю обійдеться в 2 000 євро.
Можна зробити простіше і замовити тур на Октоберфест. В силу зростаючої популярності цього фестивалю туроператори все частіше організовують поїздки до Мюнхена конкретними групами з включеним проживанням, харчуванням і іноді навіть розвагами. Коштують тури в Німеччину на Октоберфест в 2017 році від 150 євро на людину. Далі ціна залежить від запропонованих послуг.
Як бачите, в цілому не такий вже й дешевий виходить Октоберфест — ціни на деякі зони відпочинку занадто великі. Щороку дорожчає пиво, в цьому році келих обійдеться майже в 10 євро. Також зростають ціни і на частування. Це й не дивно, враховуючи зростання споживання, в середньому, за один фестиваль адміністрація Мюнхена заробляє близько 500 мільйонів євро. Один тільки офіціант за зміну на чайових заробляє близько 2 тисяч євро. Тому, вирушаючи у Мюнхен, будьте готові до витрат.
Відео — Октоберфест-2016
І ще з приводу замовлення — займіть місце в наметі. Політика наметів Октоберфесту полягає в тому, що як тільки всі місця зайняті, вхід закривається. Тому є два варіанти потрапити в бажаний намет і не упустити можливість дегустації. Можна прийти раніше і зайняти чергу в бажаному місці. А можна зайти на офіційний сайт заходу і забронювати необхідну кількість місць на конкретний час.
Незважаючи на всю масовість, складність і заплутаність, Октоберфест і його традиції ваблять все сильніше. Неповторна культура і душевність запам’ятаються надовго. А ще це хороший спосіб відкрити для себе гастрономічний туризм — порівняти м’ясні страви та алкоголь українського та німецького виробництва. Хто знає, може за келихом темного нефільтрованого ви зможете поділитися досвідом з однодумцями з Баварії.