Британія — одна з найбільш значущих і великих держав в світовій історії. Вона завжди вражала своєю канонічністю і терпимістю, впевненістю і величчю. Її башти, замки, собори і мости — улюблені місця для туристів, що відправляються в тур по Європі. І, звичайно ж, не можна приїхати в Лондон і не відвідати легендарний лондонський Тауер.
Розташований на північному березі Темзи, цей воістину великий комплекс височіє на тлі сірого, часто похмурого неба Лондона. За своїм розміром досягаючи 32 метрів в довжину і 36 метрів в ширину, він складається з ряду різноманітних будівель. Тут розташовані 20 веж висотою в 30 метрів, 2 бастіона, каземати, церква святого Петра, музей фузилеров, шпиталь, будинок королеви, збройові палати, казарми. А також прекрасний зелений луг і причал на березі Темзи.
У цьому імпровізованому туристичному містечку з часом з’явилися кафе і сувенірні крамнички, які відвідувачі часто використовують як укриття від постійних британських дощів.
В’язниця або оборонна фортеця?
Будівництво Тауера приписують Вільгельму I, герцогу Нормандії і королю Англії, який правив з 1066 року. Він, як організатор нормандського завоювання Англії, будував оборонні фортеці по всьому королівству. Саме в цьому контексті і з’явився Тауер, що нині стоїть.
На початку це був простий дерев’яний форт, який згодом перебудували в кам’яний масив з можливістю оборонних дій. Послідовник Вільгельма I — король Генріх III, продовжив будівництво і зміцнення Тауера, звівши 9 нових веж (на даний момент збереглися 7 з них), внутрішній двір і пристосув Тауер до суспільного життя. Так, у вежі Лучного майстри виготовляли луки та стріли для лицарів королівської армії, а одна з башт була використана як маяк. За наказом Генріха III стіни були побілені, від чого форт стали називати White tower — біла вежа. Надалі споруда просто стала іменуватися Тауером.
Є й інша думка — що в 1077 році єпископ Рочестера Гандальф звів першу білу вежу, яка і поклала початок історичного будівництва. Але ця версія користується меншою популярністю і не збігається з датами з історичними даними світової історії.
У 1190 році Тауер став використовуватися як офіційна в’язниця — тут з’явився перший в’язень. Примітно, що в’язнями камер вежі були тільки монархи або представник вищої знаті.
Відео — Історія лондонського Тауера і його бранці
Король Едуард I збудував в Тауері другу лінію стін і обладнав головний в’їзд. І лише з часів правління Генріха VIII в’язниця стала повною мірою виправдовувати своє призначення. Тут відбували покарання реальні та уявні зрадники короля, бунтівники і змовники. У самому Тауері стратили двох дружин Генріха VIII: Анну Болейн і Кетрін Говард, яких звинуватили в зраді. Також, в наступні роки тут були страчені ще кілька осіб, серед яких: Джейн Грей, Генріх XI і Едуард V.
Часом в стінах в’язниці катували людей. Так, легендарний Гай Фокс під важкими тортурами видав своїх спільників по спробі перевороту.
У XIII столітті на кордонах Тауера був викопаний водяний рів, а через три століття були побудовані два бастіони — Леджэс Маунт і Брас Маунт.
На початку XVIII століття баштово-бастіонний комплекс використовували як розплідник, де тримали левів, леопардів, слонів і навіть білих ведмедів. Всім, хто бажав відвідати імпровізований зоопарк, варто було оплатити вхід або принести кота або собаку в якості «гостинця» для мешканців вольєрів.
У 1843 році Тауер пережив першу повноцінну реконструкцію та озеленіння. Приблизно через десять років вхід на територію став платним, оскільки тут вже повним ходом проводилися туристичні екскурсії в монетний двір і башту з королівськими регаліями. В 1894 році був побудований і сам Тауерський міст.
У часи Другої Світової війни тут тримали військовополонених. В 1940 році після попадання бомби, архітектурну спадщину реконструювали кілька років.
Останніми в’язнями, кому довелося відбувати покарання в лондонській в’язниці були брати Крэй — ватажки злочинної групи в лондонському Іст-Енді, в 1952 році.
Зараз же Тауер — це тільки туристичний та історично важливий об’єкт Лондона, в стінах якого розташовані музеї і кілька апартаментів для проживання обслуговуючого персоналу.
Містифікації лондонських стін
Як і про більшість замків Англії, про Тауер ходять легенди. Улюблена тема місцевих жителів і туристів — це привиди веж. Їх налічують десятки, але варто згадати лише про найбільш відомі і популярні історії.
Найбільш обговорюваний привид Тауера — дух архієпископа Кентерберійського Томаса Бекета. Він був наближеним короля Генріха II, але після конфлікту з правителем був схоплений і жорстоко страчений в Кентерберійському соборі. Кажуть, що його дух донині блукає по замку і лякає відвідувачів.
Самим страшним привидом вважається Маргарет Пол. Вона була графинею Солсбері і стала неугодна правлячої династії з-за свого родинного древа. У страху, що графиня може перешкодити королівської сім’ї, було прийнято рішення стратити її. І так, в 1541 році 70-річну графиню підвели до пласі, але, з незрозумілих причин, не змогли обезголовити відразу. Вона померла тільки після третього удару ката. Доглядачі замку пліткують, що дух Маргарет кожну річницю своєї смерті повертається в стіни Тауера з бажанням помститися.
Як добиратися і що подивитися?
Щорічно Тауер відвідують більше двох мільйонів туристів. Якщо ви хочете приєднатися до них, подбайте про квитки і візу.
Для отримання візи вам знадобляться: обидва паспорти, одне фото, анкета, документ про платоспроможність, довідка з місця роботи або Вузу, документ на рухоме/нерухоме майно, свідоцтво про шлюб/розлучення, підтвердження про місце проживання або про замовлений тур.
Щоб замовити тур в Лондон з обов’язковим відвідуванням Тауера, доведеться заплатити, наприклад, за 3 дні близько 340 доларів.
Якщо ж ви відправляєтеся в туманну столицю самостійно, то і Тауер будете відвідувати у належний для вас час. Переміщатися по Лондону пішки не завжди зручно, оскільки часті дощі та туман доставляють дискомфорт. Тому можна скористатися таксі (50-100 фунтів) або метро (0,7-4 фунти).
У літній період комплекс працює з 10 до 17, в зимовий — з 10 до 16.30. Для любителів передноворічних поїздок слід врахувати, що 24-26 грудня та 1 січня вхід у фортецю закритий.
Для дорослих вхідний квиток коштує 24,5 фунтів, для дітей — 11 фунтів, для студентів і пенсіонерів — 18,7 фунтів. Можна скористатися груповими екскурсіями, але частіше туристи користуються аудіогідом, який навіть російською розповідає захоплюючі історії про Тауері. Вартість такого гіда становить 4 фунта.
Проходячи по фортеці, не можна не заглянути в різні експозиції і музеї. Найпопулярнішими експозиціями є дві з них — «Ряд королів» та «Королі і монети».
Ряд королів являє собою 10 кінних статуй в повному обмундируванні, зібраних ще у 1688 році, як спроба підняття статусу династії Стюартів.
Королі і монети розповідають про історію монетної справи і показують рідкісні монети, які були створені під час роботи монетного двору в 1279-1812 роках.
Бувалі туристи радять уважно придивитися до рейвенмастерів — доглядачів, які піклуються про восьмих ворон, які проживають на території Тауера. Британці вірять, що, якщо ворони покинуть Тауер — Англія впаде. За пернатими стежать і доглядають з особливою ретельністю. На місяць для кожної птиці виділяють близько 100 фунтів. Щодня ворон отримує 200 грам м’яса, а раз в тиждень сирі яйця і м’ясо кролика. Такому догляду позаздрять навіть домашні тварини люблячих господарів.
Туристи з цікавістю їдуть до Лондона, щоб своїми очима побачити предмет легенд і суперечок. Щоб побродити по вежам і відчути себе частиною Британської історії. Щоб зробити кілька фото з правоохоронцями в барвистій формі або стати свідком рідкісних гарматних залпів. Та й самі англійці стверджують: “якщо ви не бачили Тауер, то ви нічого не знаєте про Великобританію”.