Не занадто тривалі літні відпустки провокують прагнення використати кожний сонячний день, що називається, «по повній». Співгромадяни відвикли за зиму від тепла і сонця, тому весь перший день відпочинку присвячують лежанню на пляжі і… отримують сонячний опік. А так хотілося здобути гарну засмагу, і як можна швидше!
Що ж робити, щоб не заробити перегрів на сонці? І чи можна отримати якісну безпечну засмагу, яка буде триматися довго? Про
все — по порядку!
Як правильно засмагати на морі?
Стати засмаглим і відмінно провести відпустку можливо — потрібно лише дотримуватися найпростіших правил, які не відвернуть вас від релаксу, але збережуть вам бадьорість і відмінне самопочуття.
Тривалість засмаги
Перше і головне правило — засмагати поступово. Перші сонячні ванни в сезоні повинні бути не довше 10 хвилин. Далі варто зробити перерву на годину і потім позасмагати ще 10 хвилин — у сумі не більш півгодини в перший день. У другий день можна збільшити тривалість перебування на сонці до 15-ти хвилин в один захід і поступово довести цей час до 40 хвилин в годину.
Пам’ятайте, що перерви потрібні в будь-якому разі! В ідеалі підіть в приміщення. В реальності така можливість не завжди є, тому просто перейдіть в тінь або сховайтеся під парасолькою. Це, до речі, не означає, що в тіні ви захищені від сонця. Ви засмагаєте в тіні і навіть під водою на глибині до півтора метрів. Однак інтенсивність впливу, звичайно ж, слабкіше.
Добре, якщо на пляжі є дрібносітчатий тент, що нагадує за текстурою віконну сітку — вирушайте засмагати під нього, і ви отримаєте надиво рівний загар.
Кращий час для засмаги
Також важливо вибрати правильний час для засмаги. При температурі більше +30 до 11 ранку і після 16 години ввечері — так ви точно не отримаєте опік від сонця. До речі, саме в цей час формується самий стійкий загар, викликаний активністю клітин з меланіном.
Ближче до полудня сонце не викликає активність, а руйнацію цих клітин, тому загар виникає швидко, але сходить ще швидше. При температурі до 30-ти можна повернутися на пляж без ризику отримати сонячний удар, коли сонце пройде зеніт і інтенсивність впливу знизиться десь після 14 годин.
Засоби для безпечної засмаги
Щоб не згоріти, потрібно використовувати засіб від сонячних опіків. Чим біліше і ніжніше шкіра — тим більше повинна бути цифра SPF на упаковці. Показник SPF, так званий Sun Protection Factor, для «початківців» підійде 30-60. До кінця сезону можна перейти на захист з фактором SPF 10-15.
Крім цифрових показників, ці креми відрізняються принципом дії. Рідини з підвищеним вмістом авобензона та бензофенону поглинають УФ-промені, а оксид цинку, діоксид титану створюють захисний шар на шкірі. Після купання в морі слід повторювати нанесення крему або ж відразу вибрати, що не змивається.
По закінченні сонячних процедур рекомендується скористатися кремом після засмаги, який знизить подразнення, зніме почервоніння і запобіжить запаленню шкіри.
Не засмагайте мокрим!
Улюблена справа більшості відпочиваючих — зануритися в море і, не витираючись, лягти позасмагати. Це небезпечно, так як краплі води мають властивості лінзи і підсилюють вплив сонячних променів. Опік в цьому випадку наступить швидше, тому після купання слід відразу ж обтертися і ніколи не засмагати мокрим. До речі, так само варто вчинити, якщо ви спітніли.
Що робити, якщо згорів на сонці?
Вищенаведені поради прості, однак не завжди вдається їх вчасно згадати або чітко проконтролювати час перебування на пляжі.
Як зрозуміти, що відпочиваючий обгорів на сонці? Ознаки прості — спочатку почервоніння і легке печіння, потім — пухирі і температура. У найважчих випадках порушується робота серця і нирок. Тому діяти потрібно при перших ознаках опіку і перегріву.
Спокій, прохолодне пиття і приміщення
Якщо ви «перележали» на сонці — відпочиньте тепер в номері готелю, бажано з включеним кондиціонером, але не на протязі. Спокій і комфортна кімнатна температура сприяють відновленню шкіри. Також слід пити прохолодну, але не холодну воду, можна з додаванням лимонного соку або соку смородини. Будьте обережні з кількістю напоїв, особливо при наявності хронічних проблем з нирками і серцем — не більше півтора літрів на добу.
Прохолодний, але не холодний, душ
Віддихавшись, прийміть трохи прохолодний душ. Не користуйтеся милом, гелями, дезодорантами — вони тільки сильніше подразнюють шкіру. Не включайте надто теплу або вже тим більше гарячу воду — в такій ситуації це ні до чого. Також будьте обережні з холодною водою і не обтирайтеся льодом з холодильника — це може викликати омертвіння обгорілих ділянок шкіри. Після душу змастіть шкіру кремом після засмаги і продовжите відпочинок. Не користуйтеся засобами, що містять спирт, вони висушують і подразнюють шкіру.
Лікарські препарати і антисептики
Якщо почервоніння дуже сильне, а больовий синдром не проходить, то постраждалі частини тіла слід обробити кремом-антисептиком. Також слід прийняти якесь жарознижуюче. Якщо біль дуже сильна — скористайтесь знеболюючим, що містить диклофенак натрію. Аптечку з препаратами бажано укомплектувати до початку пляжного сезону.
Звернення до лікаря
Якщо всі перераховані заходи не допомагають, а стан погіршується — звертайтеся до лікаря. Якщо ви за кордоном, то у вашій страховці вказаний телефон, за яким варто дзвонити в критичних випадках — тоді вам відшкодують усі витрати, пов’язані з лікуванням, якщо сонячний удар входить в число страхових випадків. Якщо ні — звертайтеся зі скаргами на серце або різке погіршення самопочуття без вказівки причини. Зрештою, ви — не лікар і не зобов’язані ставити собі діагноз самі.
Якщо ви відпочиваєте не по путівці, то все одно зверніться до лікаря, так як витрати на першу допомогу і, можливо, якісь більш сильнодіючі ліки будуть нижче, ніж якщо стан погіршитися і ви потрапите до лікарні з нирковою недостатністю або серцевим нападом.
Цих рад, в цілому, достатньо, щоб відпочинок на морі був приємним, а перебування на пляжі не принесло проблем зі здоров’ям. Тому засмагайте правильно, дозуйте фізичне навантаження і перебування на сонці, і тоді відпустка на морі залишить виключно позитивні враження!