Великі міста налагодили транспортування пасажирів з пункту «А» в пункт «Б» з максимальною швидкістю за рахунок підземного транспорту. Метро відкривається то тут, то там, і це вже звично та зручно. Гілки напрямків охоплюють дедалі більші простори — так з’являється найдовше, найглибше і найбільше метро в світі, а ще ж є і інша
характеристика — найкрасивіше метро. Архітектори прагнуть зробити зі звичайних станцій — справжні шедеври, і в світі таких новацій досить багато.
1. Найглибша станція метро в світі — Толедо (Неаполь)
Не так давно в італійській столиці відкрилася чарівна станція. У 2012 році на першій лінії від Неаполя до Піскиноле створили куточок казки, Толедо була реконструйована в рамках цілої лінії метрополітену, яку місцеві жителі називають Метро Мистецтва. Зовні вона нагадує щось середнє між зоряним небом і сніговими кучугурами на Північному полюсі. Ілюмінації блакитно-білих відблисків заворожують. Красу станції визнали і світові представники — у 2013 році вона удостоїлася звання «Краща громадська будівля року».
Насправді ефект повітряного сяйва був досягнутий досить просто. На куполах стелі виклали мозаїку, яка відблискує при яскравому освітленні і радує наше око. Також вражає і глибина станції — вона опускається майже на 30 метрів під землю, що є практично рекордом у світі. Завдяки архітектору Оскару Тускетсу Бланка і з’явився цей шедевр. За його ініціативою та при співпраці з південноафриканськими художниками, на платформі метро також з’явилися замальовки з традиційними африканськими мотивами.
2. Занурюємося на дві тисячі льє — Arts Et Metiers (Париж)
Довгий час цей метрополітен обслуговував жителів Парижа, але поступово роки брали своє. Лише в 1994 році під керівництвом архітектора Франсуа Шитена метрополітен пережив значну реконструкцію. І на платформах був відтворений неповторний світ. Не дивно, що саме цю станцію вибрали для переробки в оригінальну форму. Адже цей напрямок відкрився в безпосередній близькості до Національної консерваторії мистецтв. Тому і зовнішній вигляд потрібен був відповідний.
Станція метро Arts Et Métiers зовні дуже нагадує стиль стім-панк. Насправді ж, задумом архітекторів був всесвіт капітана Немо, персонажа роману Жуля Верна. Оздоблення станції — мідні листи, скріплені великими болтами і гайками. А під стелею видно величезні шестерні і механізми, які ось-ось закрутяться і приведуть в рух легендарний «Наутілус». Архітектори навіть встановили ілюмінатори, скрізь які нібито можна побачити глибини Тихого океану.
3. Наймальовниче метро світу — Estación de Atocha (Мадрид)
У 21 столітті, в епоху метушні, машин, роботів і нано-технологій всім нам не вистачає трохи єднання з природою. І саме це дарує своїм відвідувачам станція Аточа в Мадриді.
Аточа була створена в далекому 1892 році за участю відомого Гюстава Ейфеля. Але, як не дивно, не він доклав руку до легендарності цього місця. Світ почув про цю станцію при не самих приємних обставин. У 2004 році тут пройшла серія терористичних атак, під час яких загинуло багато місцевих жителів і туристів. Але прикрощі вляглися, а станція стала поступово відновлюватися після руйнувань.
У перекладі назва станції означає «дрік» — це існуюча в природі рослина. І, мабуть, це дало ідею для створення в центрі станції цілого тропічного оазису. На загальній площі у 43, 056 метрів висаджені тропічні пальми, чагарники та інші рослини — налічується більше 7 000 видів. Тут же, у штучних ставках і заплавах живуть 22 види черепах і різних риб.
4. Нариси історії на стінах — Золоті ворота (Київ)
До списку найкрасивіших станцій Золоті ворота включили недарма. Станція метро була створена в 1989 році за архітектурним проектом Жежеріних, і виглядає вона надзвичайно багато. Високі куполоподібні стелі, оздоблення з білого мармуру, величезні бронзові люстри оригінального дизайну.
Велич доповнюється унікальними, з історичною та релігійною тематикою, орнаментами. Кожен візерунок — це шматочок цілого мозаїчного полотна. Стіни станції розповідають місцевим і туристам про історію Києва і про далекі часи Київської Русі. Кожна арка — окрема частина історії у хронології подій.
5. Скляний шедевр — Formosa Boulevard (Kaohsiung)
Одного разу в голову Нарцису Квольяте прийшла ідея втілити в глобальних масштабах калейдоскоп. Зібравши всю свою фантазію і навички, а також використавши тисячі скляних шматочків і пластин, він створив шедевр. Коли потрапляєш на цю станцію, то складається відчуття, що дійсно опинився всередині калейдоскопу — все навколо світиться і обертається.
Загальна площа скляного панно і колон — 600 метрів квадратних, над ними простягається купол, діаметром 30 метрів. На майданчиках презентовані чотири стихії, що дають життя на землі. Вода, земля, вогонь і світло. Кожна з них знайшла відображення в різнокольорових картинках.
6. У печері гірського короля — Rådhuset (Стокгольм)
Взагалі варто сказати, що станції метро в Стокгольмі — це буквально витвори мистецтва. Багато з них включені в списки архітектурних шедеврів і обов’язкових до відвідування туристичних куточків. Не виняток і станція Родхусет, в перекладі Ратуша, яка була відкрита ще в 1975 році.
Саме поняття того, що потрібно спуститися під землю, вражало перших пасажирів метро. Підземний світ перетворювався під технічним впливом, але в Швеції вирішили повернути йому автентичний вигляд. Мабуть, найголовнішою особливістю станції Родхусет є незаймана гірська порода тунелів. На платформах було прийнято рішення залишити кам’яні склепіння, нерівності і насип в тому вигляді, в якому їх створила природа, просто злегка відшліфувати і надати рожевий відтінок. Для більшої неординарності входи оформили за допомогою граніту та алюмінію. А неонове підсвічування робить це місце більш загадковим. При правильно підібраній музиці можна відчути себе в печері гірського короля.
7. Візерунки та гірські джерела в Kungsträdgården (Стокгольм)
Метрополітен Стокгольма дивує своїми формами і незвичайним підходом до оформлення. Станція Королівський Сад — це ціла інсталяція з довгою і трохи драматичною історією. У 70-х роках, коли було заплановано будівництво станції і її оформлення, спалахнув справжній скандал. Один з входів планували розмістити в парку, але для цього треба було вирубати дерева. Багато з них були досить старими і значущими для парку. Хвиля протестів на підтримку рослин вилилася в виставу — люди приковували себе ланцюгами до стовбурів дерев. На щастя, так чи інакше все вирішилося, і на сьогоднішній день ми можемо побачити значні форми та яскраві кольори підземелля.
Метро Стокгольма тяжіє до кам’яних і природних образів, станція Королівського Саду не стала винятком. Автором ідеї цього лабіринту виступив Урлик Самуельсон. Стелі тут досить горбисті і забарвлені в зеленуватий відтінок. А над арками видно геометричні стародавні малюнки, візерунки та орнаменти. То тут, то там видніються розколи стіни, звідки випливають гірські струмки і джерела.
8. Порцелянова казка під землею — Т-centralen (Стокгольм)
Яким би не був прогресивний Стокгольм, але метро і його гарні станції все ще тягнуться до старожитностей. Станція T-Centralen знаходиться в центрі міста і є сполучною ланкою між усіма напрямками міста і околиць. І саме тут щодня рухається самий жвавий пасажиропотік Стокгольма. І всі вони милуються блакитнуватими склепіннями і синіми візерунками на кам’яних стелях станції.
Віра Нільссон і Сірі Деркерт постаралися на славу і створили цілий блакитний світ під землею. Все тут прикрашено в блакитний, синій і аквамариновий відтінки. І, зізнатися, на відміну від інших підземель метро, тут створюється відчуття, що ти знаходишся в серванті, оточений порцеляновим сервізом.
9. На рубежі старого і нового — Olaias (Лісабон)
У Португалії до питання архітектури станції підійшли оригінально, створивши яскраву інсталяцію, яка чимось нагадує калейдоскоп і конструктор одночасно. В 1998 році, в рамках виставки «Експо», архітектор Томаш Тавейра представив світу своє чадо — конструкції на станції стоять на рубежі урбаністичного стилю і стім-панку.
Іржаві, злегка грубі, тонкі і скріплені болтами балки виступають каркасною основою всіх кріплень. А над головою – легкі, різнокольорові підсвічені пластини. І всі вони блищать, переливаються і виділяються на фоні іржавого заліза. Таким чином художник хотів підкреслити, що на тлі старого яскраво і святково виглядає нове.
10. Скляне око в серці Великого Яблука — Фултон-центр (Нью-Йорк)
Всі, хто хоч раз бував в Америці, знає, що метро Нью-Йорка значне за розмірами. А ще це найдовше і заплутане метро світу. Воно має десятки напрямків, сотні варіацій і сотні тисяч пасажирів щодня. Але також у цього метрополітену є своя особливість — любов до незвичайних форм. В центрі міста розташовується одна з найбільших станцій — Фултон-Центр.
Відкрили її не так давно, лише у 2014 році, на загальну суму більше 1 мільярда доларів провели грандіозну реконструкцію. І, що найголовніше, встановили величезний скляний купол. Його висота становить 36,5 метрів, діаметр нижнього кільця 22,5 метрів, а самого верхнього — 16 метрів. Майже 1 000 панелей створюють якусь повітряну подушку над станцією. Крім самої станції під час реконструкції відновили старовинну сусідню будівлю. Використання 3D моделювання і фантазія архітекторів перетворили Фултон-центр у великий комплекс, який відповідає всім віянням сучасності.
Відео — Незвичайні станції метро
В світі ще повно загадкових чудес під землею. Ми зібрали для вас найяскравіші твори мистецтва — красиві станції метро Стокгольма, велич українських Золотих воріт і барвисті кольори Тайваню – це далеко не все, чим може здивувати сьогодні туриста метрополітен. Тому, вирушаючи в будь-яку точку світу, не обмежуйтеся храмами і хоч разок змініть таксі на вагон метро. Хто знає, може одна з гілок приведе вас у казку.