30/09/2016

Хліба і видовищ! Римський Колізей — місце давньоримських розваг

У італійців є прислів’я: «Часом за годину трапляється більше, ніж за сотню років». І ця думка дуже добре підходить для опису візиту до легендарного італійського центру гладіаторських боїв.

Колізей в Римі

Де знаходиться Колізей і чи так він величний?

Римський Колізей або, як його ще називають, амфітеатр Флавіїв, побудований між трьома пагорбами: Эсквилинским, Целиевским і Палатінським. Архітектура Колізею вражає своєю масивністю. Довжина зовнішнього еліпса дорівнює 524 метри, а його загальна площа — близько 24 000 метрів квадратних. Довжина самої арени досягає 85,75 метрів, а ширина — 53,62 метрів. Фундамент височіє на 13 метрів, самі ж стіни до 50 метрів у висоту.

З латині «Колізей» перекладається як величезний чи колосальний. І це дійсно саме відповідне визначення для античного амфітеатру.

схема Римського Колізею

Крім основної арени і кам’яних стін, Колізей вміщує вомиторії — своєрідні проходи під трибунами, за якими відвідувачі могли добратися до своїх місць в обхід основних ступенів. Після десятків років руйнувань, туристам відкрилася колись прихована від очей підземна частина амфітеатру — гипогеум. Ця частина арени являє собою мережу тунелів, камер та проходів, в яких раніше були гладіатори до виходу на бій і утримувалися тварини. В окремих частинах гипогеума розташовані колодязі, куди скидали тіла загиблих тварин і деяких бійців. У часи функціонування Колізею підземелля було закрито від відвідувачів дерев’яними настилами. Але після землетрусів, дощів і вітрів дерево прогнило, дозволивши всім туристам своїми очима вивчити заплутані ходи.

арена Римського Колізею
всередині Римського Колізею

Самі стіни були побудовані з вапняних каменів і мармуру. Внутрішня частина виготовлена з міцної цегли і туфу. Десятки арок служать кріпленням для кам’яних стін. Вони являють собою металеві балки, які підтримують більше мільйона цеглин.

Колізей — римський амфітеатр

Будівництво Колізею почалося в 72 році за велінням імператора Тита Флавія Веспасиана. Цей правитель вважається одним з найкращих в історії Римської Імперії. Саме йому належить знаменита фраза: «Гроші не пахнуть».

Прийшовши до влади, Веспасіан зробив все можливе, щоб розвіяти культ свого попередника — імператора Нерона, і відновити імперію після десятиліть війни. Він всіма силами прагнув підняти економіку держави. Але коли серед підданих пішли розмови про його надмірну жадібність, Веспасіан підійшов до питання з іншого боку: вирішив дати римлянами хліба і видовищ.

На гроші, отримані в ході завоювань, він відбудував Капітолій і доручив своїм архітекторам створити Колізей — амфітеатр, у якому всі зможуть насолоджуватися яскравими виставами.

Відео — Історичні факти про римський Колізей

Палац Нерона був відданий під суспільні потреби, а ставок, що знаходиться поруч засипали, спорудивши на ньому кам’яний фундамент. З цього моменту і почалося легендарне будівництво.

Добувати необхідні матеріали і будувати арену направили близько мільйона рабів з Юдеї. Під керівництвом провідних архітекторів і інженерів Імперії закипіла робота.

Будівництво Колізею велося в три етапи. При Веспасиані, в 72-79 роках, були зведені стіни, сходи і сама арена. Яруси посадочних місць були поділені на чотири рівні. На перших рядах, названих парапетом, сиділи представники імператорської сім’ї і вищої знаті. Їм були відведені перші 20 рядів. Другий ярус, у 16 рядів, займали громадяни Риму. Третій ярус, який був огороджений стіною, призначався для нижчого стану.

Після смерті Веспасіана, головою Риму став його син — імператор Тит, який за рік завершив проект. На стінах Колізею були встановлені палі. Під час вистав біля них сиділи матроси імператорського флоту. Їх завдання полягало в тому, щоб натягувати тент над ареною, коли було дуже жарко або йшов дощ. Саме Тит назвав Колізей амфітеатром Флавієвим.

Через рік помер Тіт і на трон зійшов другий син — Доміціан. За його сприяння був добудований верхній ярус, на якому стояли раби, жінки та жебраки. І саме Домициану належить ідея гипогеума — підземних ходів під ареною.

У III столітті арену охопила сильна пожежа, яка неабияк зіпсувала стан стін і зони виступу. На плечі правлячого в той час імператора Олександра Севера лягла абсолютна реставрація амфітеатру.

дійства в Колізеї
бій гладіаторів в Римському Колізеї
морська битва в Амфітеатрі

На арені Колізею кожен день проводилися бої гладіаторів і битви з дивовижними тваринами: левами, тиграми, ведмедями. Але в 405 році імператор Гонорій видав заборону на гладіаторські бої, оскільки вважав, що подібна жорстокість суперечить статутам християнства.

Для того, щоб урізноманітнити видовище, було вирішено проводити на арені так звані морські бої. Для цього центр театру заповнювався водою, на якій відтворювалися справжні битви з участю спеціально побудованих для цих цілей кораблів.

Багато століть стіни Колізею спостерігали за масштабними виставами, до тих пір, поки Римська Імперія не зіткнулася з занепадом і розорінням. Так амфітеатр Флавіїв чекало поступове руйнування.

Найважливішим поштовхом для цього став землетрус в середині XV століття, який зруйнував частини стін і посадочних місць. З часом і самі люди стали повільно розкрадати камені Колізею для своїх потреб. У хід йшли і вже якісь камені, і ті, які все ще трималися на стінах. Навіть папа Павло II запозичив цеглу та шматки мармуру для свого палацу.

занепад Римської імперії
зруйнований Колізей
розкрадений Колізей

Культ Колізею залишався значущим для італійської історії. У середині XVIII століття папа Бенедикт XIV ініціював встановлення у центрі арени хреста і ряду вівтарів. Як данина християнам, що стали жертвами релігійного насильства. Однак цю ідею не підтримали його послідовники і через століття хрест прибрали.

Зараз історично значущий Колізей Рим відновлює з особливою ретельністю. Біля стін амфітеатру невпинно ведуться реставраційні та будівельні роботи, в ході яких зміцнюються стіни і кам’яні сходи.

Як дістатися до місця боїв гладіаторів?

В першу чергу, вирушаючи в Рим, будь-який турист задумається про відкриття візи і покупці квитків.

Отримання візи до Італії — процес відносно простий, потребує стандартний набір документів. У посольстві перед співбесідою зажадають анкету, копію закордонного і звичайного паспортів, два фото і свідоцтво про шлюб або розлучення. Також потрібно підготувати довідку з роботи про доходи за останні півроку або довідку з вищого навчального закладу. Не забудьте зробити копію квитків в обидві сторони. І будьте готові сплатити консульський збір. Для дорослих він складе 65 євро, а для дітей, пенсіонерів та непрацюючих студентів до 21 року — 25 євро. Віза вам обійдеться приблизно в 120 євро, а час оформлення — від 10 календарних днів.

Щоб ваш відпочинок був максимально комфортним, врахуйте декілька порад.

Колізей розклад склав вельми своєрідно: туристичний центр працює з 9 ранку, а закривається за годину до заходу сонця, в залежності від пори року.

Відео — Прогулянка по Колізею

Щоб купити квиток, бажано приходити з ранку. Оскільки очікування покупки квитків затягується в середньому до 1-2 годин. Досвідчені туристи радять купувати квитки в касі, що знаходиться напроти Римського Форуму. Єдиний квиток, але тут черги значно менше.

Квиток коштує 12 євро, а для дітей до 18 років вхід безкоштовний. З моменту покупки квиток є дійсним два дні, але зайти в Колізей по ньому дозволяється один раз. Також з цим пропускним документом ви можете відвідати Палатинський пагорб і Римський Форум.

Є й інший варіант: по приїзду в Рим можна купити карту Roma Pass, яка надасть вам відразу кілька позитивних моментів. Вона є своєрідним проїзним на 3 дні, а так само дасть змогу безкоштовно відвідати два будь-яких музеїв Риму і послужить знижковим купоном у сам Колізей.

карту Roma Pass
екскурсії в Римський Колізей
черги туристів в Колізей

По приїзду в амфітеатр, потрібно бути готовим до стовпотворіння. Звичайно, уздовж арени можна пройти і самостійно. Але краще скористатися послугами гіда — це куди більш пізнавальне, до того ж, черги туристичних груп просуваються швидше. Гіда не обов’язково замовляти в турагенції — їх достатньо біля кас і стін театру. Так само будьте готові, що туалети і фонтанчики з питною водою знаходяться на протилежній стороні Колізею — біля виходу. Так що доведеться потерпіти.

Туристів не пускають на всі яруси театру і до гипогеуму. Але навіть з оглядових майданчиків можна сповна насолодитися величчю Колізею.

Що говорять про Колізеї?

В Італії ходить легенда про те, що в підземних ходах і колодязях мешкає давнє чудовисько. Згідно з повір’ям, місцевий «комірник», що скидував тіла загиблих гладіаторів і тварин в колодязі, одного разу побачив бога гір, печер і полів Фавна. Той розповів чоловікові, що в глибинах криниці живе чудовисько, яке з’їдає скинуті тіла. Стародавні римляни вірили, що, до тих пір, поки чудовиську будуть підносити нові жертви, Колізей, буде стояти.

Так само існує думка, що в Колізеї катували і страчували християн. Але конкретних історичних підтверджень цьому знайдено не було. Швидше за все, це просто вигідна церкві містифікація.

містичний Амфитиатр
арки в Римському Колізеї
Римський Колізей в наші дні

Оточений таємницями, зведений за 9 років і символізує всю могутність полеглої Римської Імперії. Саме таким бачиться римський Колізей сотням туристів. Незважаючи на поступове руйнування театру, місцеві жителі невпинно повторюють: «Поки стоїть Колізей, буде стояти Рим. Коли він впаде, впаде й Рим, а за ним – і весь світ».

Коментарі закриті.

Інші новини
25.12.2019

Напередодні Нового року прийнято будувати плани на рік майбутній. І головне залізничне відомство України не стало порушувати традицію. Компанія поділилася планами розвантажити львівський ж/д вокзал і зробити Скнилів хабом для міжнародних пасажирських потягів. Для цього «Укрзалізниця» планує з’єднати між собою станції Скнилів і Мостиську, яка сьогодні є пунктом пропуску через українсько-польський державний кордон. Також для зручності пасажирів пустять експрес зі… Читати далі

18.12.2019

23 грудня борт азербайджанського перевізника Buta Airways вперше приземлиться у Львові. У подальшому авіаперельоти здійснюватимуться двічі на тиждень, пункт відправлення — аеропорт Гейдара Алієва. Для бронювання вже доступні квитки трьох класів: Budget (безбагажний), Standard (10 кг багажу) і Buta Super (23 кг багажу). З урахуванням того, що маршрут відкривається напередодні різдвяних свят, українці отримали ще одну можливість урізноманітнити зимові канікули:… Читати далі

10.12.2019

Тури в Париж стануть більш різноманітними: в трьох годинах їзди від столиці Франції відкрився новий Національний парк. Тепер вимогливі українські туристи не будуть нарікати, що походи по нескінченних музеях, відвідування кабаре «Мулен Руж» і поїздки за екстримом в «Дісней Ленд» порядком приїлися. Парк розбили в ареалі проживання рідкісних тварин і птахів — диких кішок, чорних лелек, благородних оленів. Тут можна… Читати далі

Послуги Бізнес Візит:
//
viber