23/09/2016

Хто і навіщо побудував Велику Китайську стіну?

Схід — справа тонка. Так сказав Верещагін в легендарному «Білому сонці пустелі». І він виявився, як ніколи, прав. Тонка грань між реальністю і загадковістю китайської культури спонукає туристів вирушати в Піднебесну, щоб розгадати таємниці.

На півночі Китаю, вздовж звивистих гірських стежок, височить Велика Китайська стіна — одне з найвідоміших і незвичайних архітектурних споруд світу. Хоча б раз кожен з мало-мальськи зацікавлених в історії людей шукав, як виглядає Велика Китайська стіна на карті, і як вона велична.

Велика Китайська стіна

Початок Великої Китайської стіни — біля міста Шаньхайгуань провінції Хебей. Довжина Великої Китайської стіни, з урахуванням «гілок», досягає 8851, 9 км, але якщо виміряти по прямій, протяжність складе близько 2500 км. Ширина коливається за різними підрахунками від 5 до 8 метрів. Вчені стверджують, що будувалася вона з розрахунком, щоб патруль з 5 кіннотників з легкістю могли проїхати по ній. Піднімаючись на висоту до 10 метрів, захищена оглядовими вежами і бійницями, стіна захищала східну державу від нападів кочових народів. Кінець Великої Китайської стіни, минучи навіть околиці Пекіна, розташувався поблизу міста Цзяюйгуань провінції Ганьсу.

початок Великої Китайської стіни
кінець Великої Китайської стіни

Будівництво Великої Китайської стіни — історичний підхід

Історики всього світу зійшлися на думці, що Велику Китайську стіну почали будувати приблизно в III столітті до нашої ери. В силу військових історичних подій, глобальне будівництво переривалося і змінювало керівників, архітекторів і підхід до нього в цілому. На цьому ґрунті досі ведуться суперечки на тему: хто побудував Велику Китайську Стіну?

Архіви і дослідження дають привід вважати, що Велика Китайська стіна почала створюватися за ініціативою імператора Цинь Ши-хуанді. До такого кардинального рішення правителя підштовхнув період Воюючих царств, коли в ході тривалих боїв 150 держав Піднебесної Імперії скоротилися в 10 разів. Підвищена небезпека кочових варварів і загарбників лякала Імператора Циня, і він доручив полководцеві Мен Тягну очолити масштабне будівництво століття.

будівництво Великої Китайської стіни
як будувалася Китайська стіна
патруль на Великій Китайській стіні

Не дивлячись на погані гірські дороги, вибоїни і ущелини, перші 500 робочих попрямували до північної частини Китаю. Голод, нестача води і важка фізична праця вимотували будівельників. Але, по всій східній строгості, незгодних жорстоко карали. З часом кількість рабів, селян і солдатів, які будували Велику Китайську стіну, збільшилася до мільйона осіб. Всі вони працювали цілодобово, виконуючи вказівку Імператора.

В ході будівництва використовувалися прути і очерет, які скріплювалися глиною і навіть рисовою кашею. Місцями просто трамбовалась земля або створювалися насипи з гальки. Піком будівельного досягнення того періоду стали глиняні цеглини, які тут же висушували на сонці і викладалися ряд за рядом.

Після зміни влади, починання Циня продовжила династія Хань. Завдяки їх сприянню, в 206-220 р. до н. е., стіна простяглася ще на 10 000 км, а на певних ділянках з’явилися сторожові вежі. Система була така, що з однієї подібної «вишки» можна було побачити дві, що стоять поруч. Таким чином і здійснювалася комунікація між стражниками.

Відео — Історія будівництва Великої Китайської стіни

Династія Мін, що вступила на трон починаючи з 1368 року, замінила частину зношених і не особливо міцних будматеріалів на міцну цеглу і масивні кам’яні блоки. Так само, за їх сприяння, в районі нинішнього міста Цзяньань стіна була відреставрована фіолетовим мармуром. Ця зміна торкнулося і відрізка поблизу Яньшань.

Але не всі правителі Китаю підтримували цю задумку. Династія Цин, прийшовши до влади, просто закинула будівництво. Імператорська родина не бачила доцільності в кам’яній брилі на околиці держави. Єдина частина, про яку турбувалися — зведені ворота поблизу Пекіна. Їх використовували за прямим призначенням.

Лише через десятки років, в 1984 році, влада Китаю вирішили відновити Велику Китайську стіну. З світу по нитці — і закипіло будівництво знову. На гроші, зібрані від небайдужих спонсорів і меценатів всього світу, замінили зруйновані кам’яні блоки в декількох ділянках стіни.

Що потрібно знати туристові?

Начитавшись підручників історії і надивившись фотографій, ви можете відчути непереборне бажання поїхати і, випробувавши себе, забратися на Велику Китайську стіну. Але перш ніж уявляти себе Імператором на вершині кам’яного масиву, потрібно врахувати кілька моментів.

туристи на Великій Китайській стіні

По-перше, отримати візу в Китай не так просто. Проблема не тільки в обсязі паперової тяганини. Вам доведеться здати копії обох паспортів, анкету, фотографії, копії квитків в обидва кінці та копію броні з готелю. Також, в посольстві Китаю у вас зажадають довідку з місця роботи, де ваша заробітна плата не повинна бути нижче 5000 гривень. Якщо ж ви безробітний, у вас повинна бути довідка з банку про стан особового рахунку. Зверніть увагу — на ньому повинно бути не менше 1500-2000 доларів. Якщо ж ви зібрали всі необхідні бланки, копії і фотокартки, то вам нададуть візу строком до 30 днів без можливості продовження.

По-друге, планувати візит на Велику Китайську стіну бажано заздалегідь. Варто визначитися, яким чином комфортніше добиратися до дива архітектури та проводити там час. Можна поїхати з готелю до стіни самостійно. Але краще замовити сплановану екскурсію і діяти за планом, наданим гідом.

Найпопулярніші екскурсії, які пропонують в Китаї, доставлять вас до кількох відкритих для відвідування ділянок стіни.

Заборонений замок в Китаї
Заборонений замок імператора династії Мін
екскурсії в імператорський замок

Перший варіант — ділянка Бадалін. За екскурсію доведеться заплатити близько 350 юанів (1355 гривень). За ці гроші ви не тільки оглянете стіну і піднімітеся на висоти, але й відвідаєте гробниці тієї самої династії Мін.

Другий варіант — ділянка Мутяньюй. Тут ціна досягає 450 юанів (1740 гривень), за яку після відвідин стіни вас відвезуть в Заборонене місто, найбільший палацовий комплекс династії Мін.

Також, є маса разових і скорочених екскурсій, в контексті яких ви можете або пішки пройти по сотням сходинок Великої Китайської стіни, або покататися на фунікулері, або просто помилуватися на мальовничий краєвид з вершин веж.

Що ще цікавого варто знати про Велику Китайську стіну?

Велика Китайська стіна, як втім усі в Піднебесної, оповита легендами, повір’ями і загадками.

Серед китайського народу ходить легенда, що ще до початку зведення стіни закохана Мен Цзянуй проводила новоспеченого чоловіка на будівництво. Однак, прочекавши його три роки, вона не витримала розлуки і вирушила до стіни, щоб побачитися з коханим і передати йому теплий одяг. Ось тільки пройшовши складний шлях, біля стіни вона дізналася, що чоловік помер від голоду й тяжкої праці. Засмучена Мен впала на коліна й заридала, від чого частина стіни обсипалася вниз, а з-під каміння з’явилося тіло загиблого чоловіка.

Такі легенди місцеві жителі підкріплюють повір’ями. Вони вірять, що, приклавши вухо до каміння стіни, можна почути стогони і плач тих робітників, яких були поховані під час будівництва Великої Китайської стіни.

Відео — Велика Китайська стіна, що зачаровує

Інші оповідачі запевняють, що масові поховання рабів-будівельників — данина вищим силам. Оскільки, як тільки імператор Цінь наказав звести оборонну споруду, до нього прийшов придворний маг. Він повідав імператору, що Велика стіна буде закінчена лише тоді, коли під валунами будуть поховані 10 000 жителів Піднебесної, а китаєць на ім’я Ван буде мертвий. Натхнений промовами чаклуна, імператор наказав знайти підданого з таким ім’ям, вбити його і замурувати в стіні.

Є і більш приземлена історія, яка більшості здається лише міфом. Справа в тому, що в 2006 році В. Семейко опублікував статтю в одному з наукових журналів. У ній він припустив, що авторами і будівельниками кам’яного кордону були не китайці, а руси. Свою думку автор підкріплює тим фактом, що вежі спрямовані в бік Китаю, ніби спостерігаючи за східною державою. Та й факт того, що загальний стиль споруди більш властивий російським оборонним стінам, нібито беззастережно свідчить про слов’янські корені архітектурного явища.

символ Китаю, Велика стіна
вежа Китайської стіни
пам'ятки Китаю

Правда це чи лише містифікація — залишиться таємницею століття. Але туристи з радістю приїжджають в Китай, щоб пройтися по східцях одного із семи Нових чудес світу. Постояти біля вежі і помахати рукою в небо в надії, що десь на орбіті хто-то їх неодмінно побачить. Ось тільки теорія про те, що Велику Китайську стіну видно з орбіти — брехня. Єдині небесні знімки, якими може похвалитися стіна — це фотографії супутникових камер. Але і цей факт надає стіні особливу велич.

Та, як би там не було, Велика Китайська стіна з усієї неоднозначністю і загадковістю — найкращий символ масивності, сили і величі Піднебесної Імперії. Її височини і вдалого симбіозу новаторства і містики.

Коментарі закриті.

Інші новини
25.12.2019

Напередодні Нового року прийнято будувати плани на рік майбутній. І головне залізничне відомство України не стало порушувати традицію. Компанія поділилася планами розвантажити львівський ж/д вокзал і зробити Скнилів хабом для міжнародних пасажирських потягів. Для цього «Укрзалізниця» планує з’єднати між собою станції Скнилів і Мостиську, яка сьогодні є пунктом пропуску через українсько-польський державний кордон. Також для зручності пасажирів пустять експрес зі… Читати далі

18.12.2019

23 грудня борт азербайджанського перевізника Buta Airways вперше приземлиться у Львові. У подальшому авіаперельоти здійснюватимуться двічі на тиждень, пункт відправлення — аеропорт Гейдара Алієва. Для бронювання вже доступні квитки трьох класів: Budget (безбагажний), Standard (10 кг багажу) і Buta Super (23 кг багажу). З урахуванням того, що маршрут відкривається напередодні різдвяних свят, українці отримали ще одну можливість урізноманітнити зимові канікули:… Читати далі

10.12.2019

Тури в Париж стануть більш різноманітними: в трьох годинах їзди від столиці Франції відкрився новий Національний парк. Тепер вимогливі українські туристи не будуть нарікати, що походи по нескінченних музеях, відвідування кабаре «Мулен Руж» і поїздки за екстримом в «Дісней Ленд» порядком приїлися. Парк розбили в ареалі проживання рідкісних тварин і птахів — диких кішок, чорних лелек, благородних оленів. Тут можна… Читати далі

Послуги Бізнес Візит:
//
viber