Американська мрія приваблює сотні тисяч туристів щорічно. Але багато бувалих каже, що подорож в Америку може перетворитися не тільки в захоплюючу пригоду, але й у справжню катастрофу. Тому ми зібрали для вас перелік способів, як спростити собі поїздку в США. Всі нижченаведені лайфхаки були розказані туристами сайту BusinessVisit. Так що всі вони актуальні і перевірені досвідом. Отже, до чого готуватися, збираючись в подорож по Америці?
Важливо спланувати подорож
США — досить значна країна за площею. Тому обов’язково складіть список основних міст, штатів або пам’яток, куди ви хочете потрапити. Повірте, приїхати в аеропорт Вашингтона і Нью-Йорка, а там «розібратися з місцем»… Ну, м’яко кажучи, дуже погана затія.
Починаємо з візи
Перед тим, як купити квитки в Америку, ви можете зустріти деякі складнощі ще на Батьківщині. У першу чергу це стосується оформлення візи. Отримати документ не просто хоча б тому, що в посольстві не надається перелік необхідних документів. Вам кажуть «Надайте все, що вважаєте за потрібне» і чекають ваших дій. Для більшої переконливості зберіть максимально багато даних. Починаючи від дипломів про освіту та прописки, закінчуючи довідками про нерухомості і даних про укладення шлюбу. В обов’язковому порядку потрібно вказати місце проживання в Америці, цей пункт точно є важливим. У кращому випадку зібрані документи навіть не будуть уважно вивчати, а лише довідаються про мету поїздки. У гіршому — ви не донесете щось одне і отримаєте відмову. Особливість посольства Штатів ще й у тому, що вони далеко не завжди пояснюють, чому ж конкретно відмовили у візі. Ось не можна, і все! Тому краще перестрахуватися.
Щоб потрапити на співбесіду, вибирайте ранковий час. І вам вдасться швидше впоратися зі справами, а інспектор на співбесіді буде менш втомленим і роздратованим. Під час розмови не панікуйте, але і не ведіть себе занадто вільно. Досить бути в міру впевненим і чітко відповідати на всі поставлені питання. Не нав’язуйте непотрібну інформацію — якщо про якісь деталі не запитали чи якийсь папір не взяли на розгляд, то в цьому немає потреби.
Відео — Віза в США: що потрібно і секрети отримання
Транспортний туризм в США
Вартість поїздки в Америку починається з найдорожчої частини — покупки авіаквитка і броні в готелі. А далі плюсуються всі проміжні витрати.
Метро у США
У країні дуже добре розвинена мережа метрополітену. В одному тільки Нью-Йорку відкрито 468 станцій, 34 лінії, які обслуговують більше 1,5 мільярда пасажирів щорічно. Але дати чітких правил по використанню не вийде, оскільки в кожному місті підземні поїзди катаються по внутрішнім правилам. В одних вагонах є контролери, в інших — ні. А в деяких місцях і зовсім не встановлені турнікети. Але на свій страх і ризик краще не намагатися покататися, адже штрафи будуть великими.
Залізниця
Залізнична сфера транспорту не користується великою популярністю, але теж має свої хитрощі. Часто до поїзда пасажирів везуть на ще одному потягу, оскільки станція відправлення знаходиться в передмісті. Якщо ж ви сідаєте в вагон безпосередньо на залізничному вокзалі, то краще приходьте приблизно за 40-50 хвилин до відправлення. Так ви зможете зайняти більш комфортне місце. І прихопіть шкарпетки і джемпер. Іноді вбудовані у вагонах кондиціонери працюють занадто сильно, тому є цілком реальний ризик замерзнути в дорозі.
У багатьох туристичних потягах є «вагон-обсерваторія». У нього скляний дах і широкі вікна, а також в ньому знаходиться гід, який розповідає про визначні пам’ятки на горизонті.
На автомобілі по США
Найчастіше туристи, які приїжджають в США самостійно, а не з групою, беруть в оренду авто. В першу чергу важливо запам’ятати, що надають транспортний засіб виключно людям від 21 року. Вартість такої послуги стартує від 30 доларів і вимагає прав міжнародного або нового українського зразка. В обов’язковому порядку уточнюйте наявність і умови страховки. І, само собою, вивчіть місцеві ПДР.
Не довіряйте водіння автомобіля своєму другові, попутникові або коханій дружині. Якщо договір оренди авто виписаний на вас, то тільки у вас є право вести авто. Якщо ви будете порушувати правила дорожнього руху, то у вас вийде далеко не дешевий тур. Штрафи тут досить значні, а полісмени не відчувають лояльності до приїжджих. І ще потрібно бути готовим до ретельного огляду на кордонах штатів. Тут обов’язково перевіряються всі документи, заборонені до ввезення продукти і предмети, що конфіскуються.
Відео — Оренда авто США. Як, Де, Скільки?
Якщо ви вирішили проїхатися з міста в місто не на орендованому автомобілі, а автостопом, то теж будьте уважні! Трохи менше ніж у половині штатів Америки цей спосіб пересування поза законом, а майже в десятці має ряд умовностей. Відмовтеся від табличок з написами Interstate або Turnpike, оскільки вони призведуть не тільки до штрафу, але і до ув’язнення на певний строк.
Також існує ряд заборон пересування на велосипеді. Деякі траси недоступні для велосипедистів навіть за високого ступеня майстерності.
Путівник по Америці
Куди частіше всього рветься турист, приїжджаючи в Америку? Логічно, що вони їдуть у Вашингтон чи New York. Спланувати подорож до Нью-Йорку самостійно досить легко, але скрізь є свої хитрощі.
Квитки для відвідування головних визначних пам’яток столиці, Нью-Йорка чи інших великих міст краще замовляти через Інтернет. Це істотно заощаджує час і гроші. Роздруківка або навіть знімок пропуску на екрані смартфона цілком підійдуть.
Музеї столиці відкриті майже кожен день, а вхід — безкоштовний. При вході в Музей Метрополітен у Нью-Йорку скажіть, що ви іноземець і хочете зробити пожертву. Розмір пожертви може бути навіть 1-2 долари, а за вхід платити не доведеться.
Важливо розуміти, що столиця — дуже популярне місце. А Монумент Джорджа Вашингтона — саме туристичне місце в місті. Тому сюди шикуються довгі черги, а квитки розкуповують на день-два вперед. Якщо вам не вдалося замовити «пропуск», а оглянути околиці з висоти хочеться, то вирушайте на Арлінгтонське кладовище. Тут і людей менше, і за квиток платити не потрібно, і з пагорба відкривається вид нітрохи не гірше.
У Нью-Йорку найпоширенішим способом огляду околиць є Емпайр-стейт-білдінг. З його даху відкривається шикарний вид на місто, але лише за умови гарної погоди та відсутності туману. Черги туди шикуються величезні. Тому бувалі мандрівники радять підніматися на дах Рокфелер Центру. Звідти і Емпайр видно, а з іншого боку оглядового майданчика відкривається захоплююча панорама Центрального парку.
У Лос-Анджелесі існують знижки на музеї, парки розваг та туристичні поїздки для жителів деяких готелів. Заселяючись до готелю чи хостелу, дізнайтесь детальніше про це у адміністрації, раптом пощастить. До речі, подорожуючи по цьому місту, краще візьміть в оренду автомобіль. Так як деякі визначні пам’ятки розташовані на певній відстані, а автобусний тур не регулярний.
Як поїсти і що купити в США?
Гіпермаркети займають десятки квадратних метрів, а в самих невеликих магазинах є широкий вибір товарів. Навіть у звичайних аптеках можна придбати будь-яку необхідну річ — починаючи від вати, закінчуючи путівником і панамкою в спекотний день.
Безготівковий розрахунок
В Америці широко розвинена система безготівкового розрахунку. Термінали є в лотках, таксі, газетних кіосках. Але в деяких магазинах і ресторанах приймають лише готівку. Це може бути виключне й непорушне правило, а може мати ряд причин. Наприклад, в деяких закладах карткою можна розрахуватися, якщо ви скупилися на суму від 30 до 50 доларів. Дістаючи з гаманця карту, будьте готові дістати і паспорт або права. Навіть звичайний продавець хот-догів на законних підставах може попросити вас надати підтвердження особистості і ID. І взагалі, документи бажано завжди мати при собі. Сумнів у віці, особисті дані та інші дрібниці значно спростять подорож і відвідування закладів.
Чайові
Перебуваючи в барі чи ресторані, турист звик залишати близько 10% чайових. Але в Америці поняття «на чай» існує не тільки для офіціантів. 15-20% від суми вітається і продавцям, і таксистам, і касирам, і перукарям. Тут від чайових не відмовляється ніхто, це вважається абсолютно нормальним.
Кафе і ресторани
Зайва вага є майже у всіх американців і причина не тільки у великій кількості фаст-фуду, але і в розмірах порцій. Майже у всіх пунктах громадського харчування вихід страви досить великий. Тому не поспішайте брати кілька позицій, краще спробувати свої сили з однією тарілкою. А далі вже за потреби замовляти добавку.
Замовляючи каву або чай, обов’язково уточнюйте ступінь солодощі. Зазвичай гарячі напої ретельно приправляють цукровим піском, шоколадом або сиропом. А от переробити напій погодяться далеко не в кожному закладі.
Сувеніри
У плані сувенірної та звичайної продукції вибір в магазинах дуже великий. Само собою, великою популярністю користуються предмети з американською символікою. Орли, зірки, смужки, портрети Дядька Сема та інше. На подібні товари часто діє знижка. Купувати товари з позначкою «Sale!» в Штатах зовсім не соромно. І не ризиковано, що важливо. Якщо в наших супермаркетах часто знижка надається на майже або остаточно прострочений товар, то в Америці дійсно просто знижують ціну. Але будьте готові до податків на куплений товар. У різних штатах його розмір відрізняється, а в п’яти штатах він і зовсім відсутній (Монтана, Делавер, Нью-Гемпшир, Орегон і Аляска).
Де жити в Америці
Крім готелів, мотелів і хостелів, в Штатах широко поширена практика проживання в квартирах. Особливо такий спосіб розселення люблять молоді мандрівники. Насправді, це хороший вибір і з точки зору досвіду, і з фінансової сторони. Є можливість познайомитися не тільки з американським побутом, але і з іншими іноземцями. Часто здаються кімнати в квартирі відразу декільком туристам. Тому вранці за чашкою кави можуть зустрітися українець, американець, китаєць і німець. Чим не привід для обміну досвідом.
Вибравши місце проживання, обов’язково дізнайтеся поштовий індекс. Він вам знадобиться в ряді побутових ситуацій — при купівлі проїзного на метро, зняття грошей в банкоматі, покупці квитків в кіно безготівковим розрахунком і так далі.
Якщо ж ви зупинилися десь на природі, а не в трейлер-парку або туристичній зоні, не встановлюйте намет. Справа в тому, що ви можете опинитися на приватній території. А встановлений намет буде розцінюватися як вторгнення на чужу землю. А за це передбачено штраф. Якщо вам до душі відпочинок і сон на природі, то краще пошукайте в найближчій окрузі наметове містечко. Такі зони зазвичай широко поширені і обладнані для всіх потреб в кожному регіоні.
З яких ще дрібниць складається поїздка в США?
Американці — народ досить товариський і доброзичливий. Всі тут звикли до туристів і досить легко йдуть на контакт, тому не бійтеся звертатися за порадою. Це і мову допоможе підтягнути, і не підведе як застаріла база даних Google.
Прожииваючи в кімнатах або квартирах, будьте готові до розподілу сміття. Тут практика поділу відходів цілком звична. Та й не тільки вдома, але і в громадських місцях. Біля лавки стоїть не один металевий бочонок, а три контейнери для пластику, скла та продуктових відходів. За порушення сміттєвих правил теж передбачений штраф.
Ще одна важлива деталь — це розетки в США. Якщо прилади не працюють на повну силу, то це не значить, що з приладом щось не те. Напруга в американських розетках становить усього 110 вольт, а роз’єми в них відрізняються від європейських. Прибувши в країну, загляньте в супермаркет за перехідником або адаптером.
Відео — Що потрібно знати перед поїздкою в США
І уважно вивчіть місцеві гроші. Дрібниця грає в Америці велику роль, адже монетами часто розплачуються в автоматах. А от із цінністю монет доведеться помучитися. Справа в тому, що ні на одній монеті не написан її номінал. Судити доведеться виключно за зовнішнім виглядом. Маленька жовтувата монетка — це пенні, рівний одному центу. Срібна монета, більше за розміром, ніж пенні, називається нікель (дорівнює 5 центам). Срібна монетка, що більше пенні але менше нікелю — це дайм (дорівнює 10 центам). Найбільша срібна монета — це квотер (25 центів). У побуті зустрічається досить рідко хаф — це 50-центова монета, яку зазвичай тримають як талісман або кидають у фонтан, загадуючи бажання.
Ми постаралися зібрати для вас максимально зручний і корисний туристичний путівник по Америці. Само собою, що існує ще цілий список деталей, умовностей, хитрощів і лазівок. Але тут вже все залежить конкретно від штату, регіону і міста. Не соромтеся і не бійтеся відвідувати форуми, спілкуватися з туристами, а також звертатися до самих американців. Як показує досвід бувалих, найбільш захоплююча поїздка в США виходить саме з подачі місцевих жителів. І не переживайте, що щось піде не так. Як тільки ви завершите свій переліт до Америки і вдихнете це повітря свободи, вам все здасться набагато простішим!