03/04/2017

Великдень у 16 країнах світу: традиції святкування

Великдень — світле і духовне свято, яке щороку об’єднує сотні людей по всьому світу. Нехай в останні роки і зростає рівень атеїзму, але до цього святкування люди все ще ставляться з належним благоговінням. Запашні страви, весняне сонце і давні традиції роблять Великдень значною подією року. Але які б коріння не мав Великдень, традиції у багатьох країнах відрізняються, хоч і мають під собою єдину основу.

Великдень у 16 країнах світу

Великдень в Україні

Усі ми ще з дитинства у садочках і школах малювали пасочки і фарбували яйця, а господині вчили рецепт пасок. Адже святкування завершення Великого посту затишно прижилося в українському побуті.

За стародавніми звичаями крашанки або писанки прийнято розмальовувати ще задовго до початку Великодня. В цей же час варто вишивати рушники, які будуть покривати корзини з ласощами. На страсному тижні господині України печуть паски, повітряні з родзинками або курагою. Готують їх в абсолютній тиші і спокої, адже душевний стан господині передається частуванню.

Писанки в Україні
Великдень в Україні
Українська паска

У Страсну п’ятницю прийнято відвідувати церкву, щоб помолитися біля Святої Плащаниці, в цей день не працюють і ні в якому разі не лихословлять. У великодню суботу прийнято сповідатися, щоб сісти за святковий стіл з чистою душею. З суботи на неділю багато людей проводять ніч у храмі за молитвами. І вже з самого ранку чути вітання з святом Великодня — «Христос воскрес!», і відчувається аромат освячених пасок.

Зараз українці намагаються освятити якомога більше продуктів. Однак, традиційно кошик складався з пасок, крашанок, сала чи ковбаси, меду, вина і солі.

На завершення святкового тижня, на Батьківські дні, всі вирушають на кладовища, щоб пом’янути покійних родичів.

Великдень у Вірменії

Жителі Вірменії починають відзначати Великдень в першу неділю після дня весняного рівнодення, як і в Україні, весь тиждень наповнен подіями.

Звичну Вербну Неділю тут називають Цахказард, в цей день згадують про те, як Ісус в’їхав до Єрусалиму з благою звісткою. І далі, слідом за історією Христа, згадуються і відзначаються всі біблійні події протягом тижня. Коли ж настає Великдень, або як його тут називають — Затик, у всіх православних церквах проводиться богослужіння з обов’язковим ритуалом Андастаном. Під час цього обряду священик благословляє всі чотири сторони світу, щоб у всьому світі панував мир.

Великдень у Вірменії
Свято великодня в Вірменії

У будинках або біля них жителі Вірменії обов’язково встановлюють великоднє дерево, яке прикрашають іграшковими крашанками, ляльками з соломи або сіна і стрічками. Після завершення Затика ляльок спалять або відпустять плисти по воді.

Ввечері на святковий стіл господиня виставляє паски і фарбовані курячі яйця, пророщену пшеницю і вино. А ще традиційно тут пригощаються пловом і кутапом, вареним м’ясом барана і коржами з пшениці. Після обіду всі виходять на природу або в парк, щоб продовжити гуляння, пісні і танці.

Великдень в Єрусалимі

Джерело православної релігії і осередок багатьох сказань у християнській культурі, канонічний Єрусалим, з належною повагою відзначає Великдень. Щорічно тут відбувається Єврейська Пасха і сходження Благодатного Вогню. На цю дію приходять подивитися тисячі людей зі всього світу.

Великдень в Єрусалимі
Хода на Пасху в Єрусалимі
Священний вогонь Великдень в Єрусалимі

Храм Гробу Господнього стає в ці дні найпопулярнішим і відвідуваним місцем країни. Тут проводяться служби, сповіді, причастя, проходить хід із плащаницею Ісуса.

Великдень в Єрусалимі досить звичний для українців. Тут багато традицій, які прийшли з Європи і СНД. Господині так само печуть паски і розмальовують яйця, будинки прикрашають стрічками і квітами, а ночами весь тиждень проводяться молитви.

Великдень в Японії

Прекрасна Японія досить тепло прийняла православну віру. Багато людей тут моляться в православних храмах і відзначають день Вознесіння Ісуса Христа. У церквах проводять служіння літургії, де, до слова, записують кожного, хто прийшов на службу. Після молитви за мир у всьому світі і прощення всіх гріхів священнослужителі видають всім парафіянам здобні солодкі булочки і фарбовані яйця. Далі японці розходяться по своїх домівках і влаштовують скромне застілля.

Великдень в Японії
Великдень у Японії яйця

На відміну від багатьох європейських країн, Японія не звикла до масштабних гулянь та розкішних святкувань. Зазвичай все проходить досить тихо, так що представники інших конфесій не особливо помічають, що в місто прийшов Великдень.

Великдень в Китаї

Ще одна східна країна, яка взяла у свою культуру православну віру. Тут, як і в Японії, Великдень не привертає до себе особливої уваги. Але в деяких, найбільш великих храмах, служіння і святкування проходить за канонами давніх православних традицій.

Великдень в Китаї
смиренне чаювання на великдень в Китаї

Найбільша служба проводиться в храмі Успіння Пресвятої Богородиці у столиці Китаю, де знову ж записують усіх відвідувачів поіменно. По закінченні молитв парафіяни не розходяться по домівках, а засідають на смиренному чаюванні зі здобними солодкими булочками. Після чаю бажаючі залишаються на виставу, де дітям і дорослим розповідають про Христа і показують сцени з Біблії. Все це відбувається локалізовано в храмі, не виходячи за його стіни.

Великдень в США

Великдень у США
Великдень у США - яйця
Великдень у США - кролик

Мабуть, найвідоміший Великдень після українського проходить в Америці. Деякі їх символи і традиції вже щільно увійшли в наше життя, хоча ми цього й не помітили.

Американці вважають Великдень другим важливим релігійним святом після Різдва. Тут всі йдуть у відпустки і на канікули, щоб підготуватися і гідно відзначити.

Як і у всьому світі, ведеться ретельна підготовка до святкування, а у великодню неділю всі парафіяни відправляються до церкви на службу. Тут не тільки моляться, але і співають пісні, що прославляють Ісуса і Господа. Стіл у США накривають знатно: паски, фарбовані яйця, шинка з картоплею і безліч овочів з фруктами.

Відео — Великдень, парад у США

Головний атрибут американського Великодня — Великодній Кролик. Цей персонаж прийшов із стародавньої історії, при схрещенні британської та німецької культур. Кролик залишає на газонах і під кущами шоколадні яйця, усередині яких часто ховається іграшка. У пошуку яєць від Кролика беруть участь цілі сімейні команди, які ще й змагаються у конкурсі катання яєць. По вулицях проходять паради, дітям дарують солодощі, а все місто прикрашене живими квітами і стрічками.

Великдень в Канаді

Канадці — своєрідний народ зі своїм поглядом на традиції. Великдень тут відзначають активно, адже в країні багато діаспор країн СНД. Але до Великодня ставляться більше як до сімейного свята, ніж як до релігійного події.

Тут,звичайно, влаштовують церковні служби, моляться про прощення гріхів та за добрий світ. А після сім’ї або дружні компанії збираються разом на природі або навіть у ресторані, пригощаються і розважаються.

Парад на Великдень в Канаді
Великодній кролик в Канаді
Великдень в Канаді

Для дітей по всій країні проводять купу змагань, конкурсів та вистав, при чому не обов’язково релігійної тематики. Протягом священного тижня тут проводиться безліч заходів: карнавали, походи, спортивні змагання.

Близькість з США відбилась на деяких традиціях канадців — тут теж є свій Великодній Кролик Банні. Він приносить гостинці і шоколадні яйця слухняним діткам. А на стіл господині виставляють багато витончених страв: ягня, випічку, шинку, запечені овочі та багато інших.

Великдень в Англії

Англія — католицька країна з чіткими правилами і сталими традиціями. До Великодня тут готуються з серйозним підходом і блаженим тремтінням. Крім традиційних служб і молебень, важливу роль відіграє прикрашання будинків і ділянок. Скрізь видно стрічки і свічки, часто виставляються інсталяції з Біблії, які розповідають про воскресіння Христа.

Великдень в Англії
Великодні атрибути Англії

Традиційні квіти цього свята — білі лілії, якими прикрашають церкви і будинки, а один букет обов’язково ставлять на стіл. Пригощаються в цей день ягням, кексами, а ще істинно британськими пудингами.

Католицька Пасха вшановує образ великодньго зайця. Він прийшов в англійську культуру від стародавніх саксів, які вірять, що
заєць — вісник весни і родючості. У день Великодня в Англії традиційно багато весіль. Вважається, що саме в цей день Господь благословляє пару на вічне і непорушне щастя.

Великдень у Німеччині

Близька до Англії Німеччина не дуже відійшла від англо-саксонських традицій святкування Воскресіння Ісуса. Тут обов’язково проводять служби, прикрашають будинки стрічками, готують святкові кекси і розмальовують яйця.

Великоднє дерево Німеччина
Великдень у Німеччині
Великдень у Німеччині - шоколадні кролики

Відмітна особливість німецьких традицій — нарциси. Саме ці квіти рясніють по всій країні, на кожному столі, біля кожного будинку, їх вдягають в петлиці і вставляють в зачіски.

Німці з повагою ставляться до Великоднього Зайця, адже вони не тільки шанують традиції, але і вірять, що саме в їх країні, в районі Нижньої Саксонії, проживає головний у світі Великодній Заєць Ханні Хазі. А вечорами німці розводять великодні вогнища, в яких нібито згорають усі гріхи і біди.

Великдень в Іспанії

Великдень в Іспанії
Великодні традиції в Іспанії
Святкування Великодня в Іспанії

Галаслива і ексцентрична Іспанія відзначає Великдень досить колоритно. Свято тут буквально винесено на рівень державного значення — весь тиждень не робочий, а по вулицях гамірно проходять карнавали, паради і церковні ходи. В небі безперервно літають білі голуби, випущені в знак вознесіння Ісуса і чистоти його душі.

Паска в Іспанії трохи відрізняється від звичної нам, тому що всередині здобного солодкого кексу запікають яйце. Так би мовити, об’єднують одне з іншим.

У різних регіонах Іспанії існують свої традиції Великодня: в Мурсії вулицями проносять прикрашені статуї Марії та Ісуса під музичний супровід; в Севільї люди виходять виключно в новому вбранні, частіше чорного кольору, і пригощаються шпинатом з горіхами або тріскою в томаті.

Відео — Дивовижний хід на Великдень у Аліканте

Протягом святкування Великодня по всій Іспанії звучать барабани. Замовкають вони лише на мить, у день Великодня, знаменуючи той самий момент Воскресіння Ісуса.

Великдень у Франції

Французи нічим не відрізняються від своїх сусідів, вони так само шанують великодні традиції. Тут проводять служби, згадують всі історії про Ісуса і моляться про відпущення гріхів.

Великдень у Франції
Прикраси на великдень у Франції

Вранці в день Воскресіння у всіх церквах і храмах звучить дзвін, який сповіщає про воскресіння Сина Господнього. По поверненню додому французи пригощаються солодощами і фруктами, а в самому центрі столу розташовується соковите запечене ягня, символ агнця божого.

Традиційними прикрасами французьких столів і будинків є не тільки фігурки зайців, але і багатьох інших тварин. І курчата, і корови, і вівці — всі вони символізують благодать.

Великдень у Греції

Великдень у Греції визнали державним святом та відзначають шанобливо. Тут, на відміну від Європи, не проводять довгих молебень в тісних храмах. Парафіяни зливаються в один потік на вулиці і йдуть до центральної площі міста. Там традиційно спалюється солом’яне опудало Іуди, зрадника Христа. Після цього обряду всі пригощаються солодкою випічкою, особливо цінується пісочне печиво з корицею і апельсинами або сирна паска.

Великдень у Греції
Великодні частування в Греції
Великдень у Греції - молитва

Яйця на Великдень звикли фарбувати в мідний колір, використовуючи лушпиння цибулі. А дівчата в цей день, як не дивно, гадають на судженого. Сплітають з пальмового листя вінки і пускають по воді. Традиція надзвичайно схожа на наше свято Івана-Купала.

Великдень у Норвегії

Весь тиждень до святкової неділі норвежці готуються до Великодня. Частину традицій вони перенесли ще з давніх часів, коли Великдень був язичницьким святом і вважалося, що в Страсну суботу по вулицях гуляє нечисть. Щоб її відлякати і прогнати з міста, люди палять багаття і пускають феєрверки.

Великоднє дерево в Норвегії
Великодні частування в Норвегії

У Норвегії готують ситні страви на Великдень – запечене ягня і безліч страв з риби. Деякі жителі до цих пір вірять в трохи дивну традицію: тут у Чистий четвер хрестять новонароджених ягнят і телят, а хрестять їх найчастіше діти. Місцеві вірять, що благословенні промені сонця вилікують будь-яку хворобу.

Великдень у країнах Балтії (Латвія, Литва, Естонія)

Ми не розділяємо ці три країни на окремі глави, адже вся Прибалтика живе за одними традиціями. Тут великодні гуляння тривають три дні — з п’ятниці до неділі. Жителі моляться в храмах і дотримуються кумедної традиції: на головній площі міста будують піраміду з фарбованих яєць. Щоб побачити найбільші будівлі, варто відправитися в Вільнюс.

Великдень у Латвії
Великдень у Литві
Великдень в Естонії

Меню на Великдень тут скромне: запечене м’ясо, овочевий салат і здобні солодкі булочки. Набагато більше уваги приділяється прикрашанню стола. Головний атрибут — солом’яне опудало птаха, щоб віддати шану померлим родичам.

Коментарі закриті.

Інші новини
25.12.2019

Напередодні Нового року прийнято будувати плани на рік майбутній. І головне залізничне відомство України не стало порушувати традицію. Компанія поділилася планами розвантажити львівський ж/д вокзал і зробити Скнилів хабом для міжнародних пасажирських потягів. Для цього «Укрзалізниця» планує з’єднати між собою станції Скнилів і Мостиську, яка сьогодні є пунктом пропуску через українсько-польський державний кордон. Також для зручності пасажирів пустять експрес зі… Читати далі

18.12.2019

23 грудня борт азербайджанського перевізника Buta Airways вперше приземлиться у Львові. У подальшому авіаперельоти здійснюватимуться двічі на тиждень, пункт відправлення — аеропорт Гейдара Алієва. Для бронювання вже доступні квитки трьох класів: Budget (безбагажний), Standard (10 кг багажу) і Buta Super (23 кг багажу). З урахуванням того, що маршрут відкривається напередодні різдвяних свят, українці отримали ще одну можливість урізноманітнити зимові канікули:… Читати далі

10.12.2019

Тури в Париж стануть більш різноманітними: в трьох годинах їзди від столиці Франції відкрився новий Національний парк. Тепер вимогливі українські туристи не будуть нарікати, що походи по нескінченних музеях, відвідування кабаре «Мулен Руж» і поїздки за екстримом в «Дісней Ленд» порядком приїлися. Парк розбили в ареалі проживання рідкісних тварин і птахів — диких кішок, чорних лелек, благородних оленів. Тут можна… Читати далі

Послуги Бізнес Візит:
//
viber